Košík je prázdný.

A. Lange & Söhne

Hodinky od A. Lange & Söhne demonstrují, jak vypadalo hodinářské umění našich pradědů, a z tradice a precizní ruční práce vycházejí principy značky dodnes. V portfoliu najdeme velmi komplikované strojky se zdobenými komponenty, ale i moderní mechanické hodinky současného vzhledu. I když jsou z větší části určené mužům, ženy mohou vybírat mezi povedenými zmenšeninami pánských bestsellerů. Ikonickým se stal pětadvacet let nezměněný model Lange 1, řady jeho příznivců každoročně expandují. Značka je zaměřená na elegantní hodinky s kulatým zlatým pouzdrem, nedávno byla posílena o sportovně elegantní řadu Odysseus.

Kde koupíte?

Butik Carollinum
Pařížská 11, Praha 1
více informací
Velké datum
Velké datum
Nápad si v roce 1994 konstruktéři vypůjčili z hodin umístěných v drážďanské opeře. Právě na jejich vzniku se před více než 180 lety podílel zakladatel firmy Ferdinand Adolph Lange.
Dnes se zvětšený rozměr okének, apertur, používá i pro další funkce. V případě modelu Odysseus je ve velkém okénku na pozici 9 zobrazován den v týdnu, u modelů Zeitwerk se z podobných okének dozvíme čas (hodiny a minuty), zobrazení je tedy digitální.
číst více
Zdobení strojků
Zdobení strojků
Říká se, že některé hodinky jsou hezčí při pohledu ze zadní strany dýnka. Lehce nadneseno, nicméně pravdou zůstává, že bohatě zdobené můstky a komponenty jsou ukázkou řemeslné zručnosti lidí v této saské manufaktuře.
Regulační ručky doplňuje unikátní systém známý jako labutí krček, důležitý pro snazší úpravu přesnosti chodu. Je součástí můstku setrvačky. Ten zdobí květinovým ornamentem pětice mistrů rytců. Každý z nich má vlastní styl, a lze tedy přesně určit, kdo které hodinky dekoroval. Oblíbenými technikami zdobení, jež vycházejí z tradic značky, jsou perláž, Glashüttské pruhy a lineární i paprskový brus. Používají se jak na malé, tak i na velké dílky, jako jsou tříčtvrteční můstek, pro značku tak typický, nebo rotor.
číst více
Tradice
Tradice
Když firmu v roce 1990 obnovil pravnuk zakladatele Walter Lange, slíbil si, že bude vždy stavět na tradičních hodnotách značky a bude vycházet z odkazu svých předků. Z hodinek dodnes promlouvá preciznost starých mistrů.
Tradiční postupy výroby doplněné o moderní kontrolu testování kvality v laboratoři činí z hodinek A. Lange & Söhne jedny z nejžádanějších na světě. Každý kus vyžaduje stovky hodin, které stráví pod rukama mistrů hodinářů, rytců, gravírníků... Než je odeslán zákazníkovi, projde rukama desítek lidí a musí být naprosto perfektní.
číst více
Královské komplikace
Královské komplikace
Značka je proslulá královskými hodinářskými komplikacemi a tím, že je umísťuje do jediného strojku. Na díla vysokého hodinářství si sice zákazník musí počkat, získá však extrémně hodnotný kus do sbírky.
Královské komplikace jsou výrobně nejnáročnější doplňkové mechanismy strojku, jde o tourbillon, věčný kalendář a minutovou repetici, v případě A. Lange & Söhne sem řadíme i chronograf. Jen málo hodinářských značek umí tyto komplikace vyrobit, natož aby je používaly společně v jediném modelu. A. Lange & Söhne nabízí devět modelů s tourbillonem, čtvery hodinky s funkcí bití a víc než desítku kusů s kalendářem.
číst více
Exkluzivita
Exkluzivita
Většina komponentů se vyrábí ručně a všechny pak procházejí finální úpravou pod prsty dekoratérů. Roční produkce je malá, vyrobí se jen několik tisíc kusů hodinek. Značka si libuje v limitovaných a speciálních modelech.
Hodinky A. Lange & Söhne nejsou pro každého. Pořídit si nějaký zajímavý kus znamená mít možnost dostat se mezi hrstku vyvolených na světě. Jsou investicí i dědictvím, jak finančním, tak duševním. Produkce brandu nikdy rapidně nestoupne, protože každý kus je malým uměleckým dílem, jež si vyžádalo stovky hodin práce. Až na výjimky jde o modely ve zlatě a v platině. Jejich cena je vyšší, hodnota však zůstává.
číst více
Výroba vlásku
Výroba vlásku
Nejdelikátnější a nejvíce namáhanou součástkou v hodinkách je vlásek setrvačky. Jde o velmi tenkou spirálu z kovu, která se neustále napružuje. Manufaktura A. Lange & Söhne si jako jedna z mála na světě vyrábí vlásky sama.
Není to náhodou, že si manufaktura vyrábí vlásky in-house a neodebírá je od subdodavatelů. Když se vrátíme v čase do roku 1930, zjistíme, že právě tehdy se Richard Lange seznámil s nejlehčím kovem na světě – beryliem – a přidal ho do slitiny při výrobě vlásků. Vyrobil vlásek odolávající změnám teplot a magnetismu, který byl zároveň pružnější a pevnější než kdy předtím.
číst více

Více o značce A. Lange & Söhne


Osud si se značkou A. Lange & Söhne pohrává... Firma nesoucí v názvu příjmení zakladatele byla založena hned dvakrát. Poprvé v roce 1845 Ferdinandem Adolphem Langem, podruhé jeho pravnukem Walterem Langem v roce 1990. Období temna začalo v padesátých letech, kdy výrobu znárodnila východoněmecká vláda a společně s dalšími sedmi producenty hodinek v oblasti vytvořila podnik Glashütte Uhrenbetrieb (GUB). Značka má historicky několik desítek patentů, celkem sedmadvacet si jich připsal syn zakladatele Richard Lange. Vyrábí originální komponenty, jako jsou řetízkový kompenzátor či krok konstantní síly. Všechny dílky strojku se vyrábějí přímo v glashüttské manufaktuře nedaleko Drážďan a převažuje ruční práce.

 
 

Historie značky


Zakladatel značky Ferdinand Adolph Lange je praotcem hodinářského řemesla v krušnohorské oblasti Glashütte. Byl to právě on, kdo přišel v roce 1845 do tehdy chudobou zkroušeného kraje s myšlenkou vybudovat zde hodinářské centrum mimo Drážďany. 

Na to, aby mohl tehdy podnikat, neměl prostředky. Požádal saské královské ministerstvo o půjčku a naštěstí mu bylo vyhověno. Dostal peníze na zaškolení patnácti hodinářů a nákup vybavení. Lange, který měl za sebou cesty do Švýcarska a Francie, věděl, že jsou Krušné hory ideálním místem pro hodinařinu. A to se mu také potvrdilo.
 

 
Už tehdy viděl paralelu mezi pohořím Jura a tím krušnohorským. Pochopil, že dlouhá zima a nemožnost obdělávat hospodářství dodává lidem soustředěnost a trpělivost, zdržují se totiž jenom doma.
Jeho teorie byla správná a už ve druhé polovině devatenáctého století slavila jeho značka úspěchy, a to hlavně mimo Německo.

Mohlo za to i množství zlepšení, která do oboru vnesl. Zavedl metrický systém měření (do té doby se používal francouzský ligne – linkový), používal jeden velký můstek, který držel celé hlavní soukolí, a byl tak mnohem stabilnější, než tomu bylo zvykem u řešení s vícero můstky. Zefektivnil výrobu a zaměstnával mistry, jež dohlíželi na ostatní hodináře. Precizně vyrobené kapesní hodinky se svým jménem poté vyvážel do Anglie, Francie a Ruska.
 
Po smrti F. A. Langeho v roce 1875 převzali firmu bratři Richard a Emil. Richard byl nadaný hodinář, Emil obchodník. Přejmenovali manufakturu na A. Lange & Söhne (synové) a vyráběli dál ušlechtilé a vysoce komplikované hodinky s tourbillonem, minutovou repeticí či věčným kalendářem.

Nejhorší období čekalo firmu s koncem války. 8. května 1945, oficiálně poslední den druhé světové války v Evropě, shodili sovětští vojáci na hlavní výrobní budovu bombu. Shořelo všechno, dům, stroje i materiál.

Než se z ničivého útoku stihla manufaktura vzpamatovat, přišlo znárodnění v roce 1951 a od té doby už Lange nebylo Lange. Patřilo do podnikové skupiny sedmi výrobců hodinek a jejich produkce se následně vozila do spřátelených zemí východního bloku. 
Walter Lange měl nastoupit do uranových dolů, protože pro vládu byl potenciální škůdce a důvěru pracovat dál v provozu hodinářské dílny nedostal. Odjel přes Berlín do západního Německa a krutému osudu unikl. 

Čekal téměř čtyřicet let, než mohl obnovit značku svého pradědečka a dědečka, kteří do ní vložili celé své srdce a život. Walter Lange se spojil s podnikatelem Günterem Blümleinem, a v roce 1994 představili čtyři modely hodinek, z nichž tři najdeme v nabídce značky dodnes. Značka se pyšní šesti modelovými řadami a desítkami prodejních míst po celém světě. Jako jediná německá hodinářská značka patří do skupiny Richemont Group, v níž najdeme i další významné hráče především ze Švýcarska.  

Nejžádanější hodinky A. Lange & Söhne

Zajímají vás čerstvé novinky ze světa luxusních hodinek a doplňků?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.