Košík je prázdný.

Panerai - hodinky ve službách moře

Hodinky Panerai snoubí kreativitu, technické schopnosti a v neposlední řadě znaky italského designu. Doménou této značky je především mohutný vzhled a jednoduchost provedení, což dokazují ciferníky s velkými číslicemi, které přispívají k dobré čitelnosti. V současnosti jsou původně námořní hodinky považovány za luxusní zboží, jež nepřestává překvapovat hodinářský svět.
Panerai - hodinky ve službách moře

Hodinky s vášní moře

Historii hodinářství začíná psát v roce 1860 Giovanni Panerai, který otevírá ve Florencii obchod s hodinářskými výrobky. Slouží nejen jako obchod či dílna, ale také jako vůbec první městská škola hodinářství. Díky dlouholeté spolupráci s italským královským námořnictvem, hodináři Officine Panerai přesně vědí, jak vyhovět vojenským potřebám. V předvečer druhé světové války roku 1936 vytváří první prototyp modelu, který je známý jako Radiomir - hodinky tvořeny velkou ocelovou skříňkou ve tvaru polštáře, luminiscenčními číslicemi či vodě odolným popruhem.

Požadavky královského námořnictva se staly ještě konkrétnějšími - hodinky musely zůstat pod vodou v chodu, a to i v extrémních podmínkách a po dlouhou dobu. Hodináři Panerai hbitě reagovali a představili precizní hodinky LuminorNově vzniklé modely dostaly zbrusu nové pouzdro, které bylo osazené ochrannou korunkou. Ta bránila nechtěnému proniknutí vody do hodinek. Kvality si všimlo také egyptské námořnictvo, pro které manufaktura Panerai vyrobila hodinky o průměru 60 mm s otočnou lunetou pro odečet času stráveného pod vodou. Hodinkám se dodnes přezdívá “Egiziano”, italsky Egypťan.
 

Z moře na zápěstí filmových hrdinů

Hodinky Panerai byly dlouhou dobu spojovány výhradně s námořnictvím. Až Sylvester Stallone učinil přítrž této "military" nálepce, když se do hodinek zamiloval a začaly zdobit jeho ruku jak v osobním, tak pracovním životě. Hodinky se poprvé objevily na filmovém plátně v roce 1996 ve filmu Denní světlo. Téhož roku si časomíru Panerai oblíbil také Arnold Schwarzenegger, který s hodinkami točil film Likvidátor.

Manufaktura dnes...

Pevné základy značky Panerai byly sice položeny v průběhu první poloviny 20. století, ovšem její skutečný rozmach datujeme až od let devadesátých. V roce 1993 poprvé představila kolekci, která nebyla určena jen pro armádní účely, ale pro širokou veřejnost. O čtyři roky později ji koupila skupina Richemont, kam patří dodnes. Od té doby ušla pěkný kus cesty – v roce 2002 otevřela značka Panerai vlastní manufakturu v Neuchâtelu, o tři roky později představila první vlastní kalibr. Tím dala jasně najevo, že patří do světa vysoké hodinařiny a své místo v něm už neopustila.

Manufaktura Officine Panerai v Neuchâtelu

Dnes vyrábí na pětadvacet nejrůznějších kalibrů a nabízí čtyři kolekce. Hodináři z Officine Panerai se nezaleknou ani královských komplikací, jako jsou tourbillon či minutová repetice. Panerai rozhodně neusíná na vavřínech, ani pokud jde o inovace, jež jsou tak pevně zakotveny v její historii. Vyvíjí například nové materiály pro výrobu pouzder, číselníků, a dokonce i součástek strojku. 

Kde koupíte?

Carollinum
Pařížská 11, Praha 1
více informací
Carollinum
Carollinum
Připravujeme pro vás články z hodinářského oboru a přinášíme vám inspirativní témata. Pronikněte do světa, který se zahalen aurou horologického umění a zvukem tikající setrvačky.
Zajímají vás čerstvé novinky ze světa luxusních hodinek a doplňků?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.