Košík je prázdný.

Dokonalost zvaná Jaeger-LeCoultre

Společnost Jaeger-LeCoultre je neodmyslitelně spjata s rodem LeCoutre, který v malebném údolí Vallée de Joux doslova vybudoval vesničku Le Sentier, která je dnes bez nadsázky prestižním impériem švýcarského hodinářství. Je to právě značka Jaeger-LeCoultre, která se jako jediná mezi světovou špičkou hodinářství může pyšnit více než čtyřmi sty patenty a více než dvanácti sty unikátními strojky.
Dokonalost zvaná Jaeger-LeCoultre

Na hranici nepředstavitelného

Historii Jaeger-LeCoultre začal psát rokem 1833 brilantní vynálezce a technický průkopník Antoine LeCoultre, který ve své dílně vyráběl ozubená kolečka a jiné součástky do hodinek. Kvůli dlouhým zimám bylo údolí Vallée de Joux odříznuté od světa a hodináři byli nuceni vyrábět technicky vyspělejší hodinky než jejich konkurenti a to s omezeným množstvím materiálu. Díky náročným podmínkám se však intenzivní vývoj nových materiálů, postupů a mechanismů stal doménou Jaeger-LeCoultre.

Svůj cit pro dokonalost dal Antoine LeCoultre světu na odiv v roce 1844, kdy zavedl novou jednotku mikron. Jeho precizní práce se stala natolik dokonalou, že soudobé měřící přístroje nebyly schopny odhalit nepřesnosti. Antoine tak díky smyslu pro detail obohatil hodinářský svět zařízením, které bylo schopno měřit tisíciny milimetru.
 

Spolupráce, která posunula hranice hodinářství

Netrvalo dlouho a věhlasný zakladatel LeCoultre učinil zásadní krok, když seskupil jednotlivé řemeslníky pod jednu střechu a položil tak základy první hodinářské manufaktury v údolí Valléo de Joux, jež čítala 500 hodinářů, techniků či uměleckých dekoratérů. Vyráběli přes 150 unikátních kalibrů zahrnujících mechanický chronograf nebo repetici.

Zásadním milníkem značky Jaeger-LeCoultre byl rok 1903, kdy se vnuk Antoineho, Jacques-David LeCoultre, setkává s pařížským hodinářem Edmondem Jaegerem, který nadchl hodinářský svět myšlenkou ultratenkých hodinových strojků. Neutuchající motivace překonávat nemožné vyvrcholila o čtyři roky později, kdy poprvé spatřil světlo světa Jaeger-LeCoultre Calibre 145, nejtenčí strojek na světě, který si ve své kategorii drží prvenství dodnes. Obdivuhodná souhra uznávaných hodinářů vyústila utvrzením spolupráce v roce 1937, kdy oficiálně vznikla značka Jaeger-LeCoultre.

Zrod hodinářské ikony

Hodinářský svět nezažil mnoho větších překvapení, než když v roce 1931 společnost Jaeger-LeCoultre posunula hranice výrobních možností hodinářského průmyslu ikonickým modelem Reverso. Tento unikát byl vůbec prvními hodinkami s vyjímatelným pouzdrem, díky čemuž si zákazníci nechávali zadní část pouzdra podle přání zdobit gravírovaným motivem, aby hodinky dokonale vyjadřovaly osobnost svého majitele.

Tato kapitola hodinářské revoluce se začíná psát rokem 1930, když švýcarský podnikatel César de Trey zavítá na zápas v pólu. Jeden z hráčů si při hraní póla rozbíjí sklíčko na svých hodinkách a postěžuje si Treyovi, že na trhu chybí hodinky, které by byly robustní a zároveň odolné. César dlouho neváhá a pověřuje špičkového inženýra Reného-Alfreda Chauvota, aby hranice hodinářství opět o kus posunul. A protože byl de Trey blízkým spolupracovníkem Jacquese-Davida LeCoultra, zrodil se model Reverso. Přesně 4. března 1931 ve 13:15 Chauvot nechává řešení Reverso patentovat a značka Jaeger-LeCoultre si tak připisuje další unikátní úspěch světového hodinářství.

Kde koupíte?

Carollinum
Pařížská 11, Praha 1
více informací

Šperky královské rodiny

Ne nadarmo jsou hodinky Jaeger-LeCoultre nazývány také jako královské šperky. Švýcarská společnost zdobila ruce královny Viktorie či Elizabety. Nejmenší mechanický strojek na světě, Calibre 101, se pak vyjímal na ruce jejího veličenstva Elizabety II při korunovaci v roce 1953. Manufaktura Jaeger-LeCoultre připomněla jubilejní den královny novou tvorbou hodinek 101 Jaeger.

Carollinum
Carollinum
Připravujeme pro vás články z hodinářského oboru a přinášíme vám inspirativní témata. Pronikněte do světa, který se zahalen aurou horologického umění a zvukem tikající setrvačky.
Zajímají vás čerstvé novinky ze světa luxusních hodinek a doplňků?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.