Košík je prázdný.

Přepište dějiny, Baselworld přišel o Rolex a Patek Philippe

V posledních dnech jsme svědky mnoha změn a turbulentních situací. 14. dubna přišla zpráva, že značky Rolex, Patek Philippe a Tudor, které máme v portfoliu, nebudou v roce 2021 součástí hodinářské výstavy Baselworld. Společně se značkami Chanel a Chopard (počet brandů se může zvýšit) opouštějí největší hodinářskou výstavu na světě a uspořádají vlastní veletrh!
Přepište dějiny, Baselworld přišel o Rolex a Patek Philippe
Jméno nové výstavy zatím nebylo ohlášeno. Ví se však, že akci zastřeší Fondation de la Haute Horlogerie (FHH), organizátor výstavy Watches & Wonders (bývalá SIHH). V dubnu 2021 tak bude v Ženevě k vidění top scéna světové hodinařiny. V jednom termínu se ve švýcarské metropoli sejdou takoví velikáni, jako jsou Rolex, Patek Philippe, A. Lange & Söhne, Vacheron Constantin, Jaeger-LeCoultre, Cartier a další. Richemont Group, spolupořádající tradiční ženevskou výstavu, však nebude mít konkurenci. Naopak prestiž celého hodinářského dění se v této švýcarské metropoli mnohonásobně zvýší.

Mnoho lidí napadne, zda se Baselworld v novém lednovém termínu vůbec uskuteční. Někteří dokonce polemizují, že by mohl basilejskou výstavu zachránit dezertér z minulého roku – společnost Swatch Group, v čele se značkami Omega, Rado a Swatch. Ale proč by to společnost Swatch Group dělala? Musela by mít opravdu dobrý důvod! 

Když v roce 2018 anoncovala své stanovisko neúčastnit se dalších ročníků Baselworldu, měla pro to stejný argumenty jako letošní pětice velkých hráčů. Tehdy se Nick Hayek, CEO společnosti Swatch Group, nechal slyšet, že nejsou akceptovány názory vystavovatelů, přesněji, že jsou jakékoli podněty naprosto ignorovány.

Výstavní prostor značky Rolex, Baselworld 2019

Rolex, Patek Philippe a další značky mají pro ukončení spolupráce s pořadatelskou společností Baselworldu, skupinou MCH Group, podobné důvody. MCH Group se rozhodla přesunout Baselworld na leden, což je termín, který mnoha značkám nevyhovuje, nejhorší je pro šperkaře a prodejce drahých kamenů. S velkými partnery prý nic nekonzultovala, na nic se jich neptala. Zároveň, zdá se, nabídla neférové podmínky vrácení finančních záloh. Vystavovatelům vzkázala, že 85 % ze záloh použije na rok 2021 a 15 % si nechá pro kompenzaci svých vícenákladů. Pokud nesouhlasí a požadují peníze zpět, má pro ně jiný návrh: můžou si vzít 30 % svých peněz zpět. Ze zbylých 70 % bude převedeno 40 % do roku 2021 a 30 % si ponechá MCH Group na vynaložené náklady. Ti, kteří nechtějí nebo se nemohou z jakéhokoli důvodu výstavy v lednu zúčastnit, nemají na vrácení peněz nárok. Deadline k vyjádření byl stanoven na 30. dubna 2020.

Výstavní prostor značky Patek Philippe, Baselworld 2019

Velcí hráči (Rolex, Patek Philippe, Tudor, Chanel, Chopard) se rozhodli pro čtvrté, vlastní řešení a píší scénář nové výstavy. Pokud budou jednat hromadně, možná se jim podaří donutit MCH Group k lepším podmínkám, snad i k vrácení peněz. Zřejmě přizvou i menší značky a zvládnou tuto náročnou situaci všichni společně.

A jak se k celé situaci staví Baselworld a jeho vedení? Včera v podvečer přišla zpráva, která popírá vše zmíněné. Tedy, že nové lednové datum výstavy Baselworld bylo schváleno společně s předními vystavovateli. Cílem prý bylo najít nejbližší a nejlepší možný termín, který minimalizuje ztráty z těchto dní postižených celosvětovou situací spojenou s šířením koronaviru. Vedení MCH Group tvrdí, že s lídry značek nesčetněkrát projednávalo posunutí na první měsíc příštího roku a reakce byly pozitivní. Jsou tedy velmi překvapeni a celou akci vnímají jen jako zástěrku. Odchod klíčových hráčů byl prý připravován již delší dobu a diskuze o finančním vyrovnání v rámci zrušení letošního programu jim slouží jako argument.

CEO Baselworld Michel Loris-Melikoff

Kde je pravda, to ukáže zase jenom čas. Dnes ale víme, že novinky od značek Rolex a Patek Philippe uvidíme až za rok. Snad nám do té doby odhalí alespoň malou část nové produkce a dovolí nám nahlédnout „klíčovou dírkou“. 

Carollinum
Carollinum
Připravujeme pro vás články z hodinářského oboru a přinášíme vám inspirativní témata. Pronikněte do světa, který se zahalen aurou horologického umění a zvukem tikající setrvačky.
Zajímají vás čerstvé novinky ze světa luxusních hodinek a doplňků?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.