Jak vybírat dámské hodinky

Ženská zápěstí nemusí zdobit jen drahé kameny, ale i důmyslně poskládané strojky a tlukoucí mechanické srdíčko. Pojďme si to říct na rovinu. Nikdo dnes již nepotřebuje hodinky kvůli tomu, aby zjistil, kolik je hodin. Hodinky nosíme v podstatě již jen ze dvou důvodů – buď protože jsou na to dámy zvyklé, nebo protože je milují.
Jak vybírat dámské hodinky

Na první pohled to není patrné, ale zákulisí vysoké hodinařiny je žen plné. Jsou to většinou právě trpělivé a pečlivé ženské ruce, které ve sterilním prostředí manufaktur skládají, zkoušejí, rozkládají a znovu skládají jemné strojky. Podobně jako si ženy vydobyly více pozic ve vysokém managementu i ve vedení vlastních firem, naučily se oceňovat nejen luxusní šperky, ale i hodinky.

Pouzdro nemusí být jen kulaté

Totéž platí i o tvaru pouzdra hodinek. Kromě klasického kulatého je možné sáhnout i po méně obvyklých obdélníkových tvarech. „Ženy se hranatých tvarů někdy obávají, ale u některých značek se dají objevit i vysloveně krásné a praktické modely. Například model Reverso Duo Face Jaeger-LeCoultre. Má hned dva ciferníky, které se překlápějí. Jeden nenápadný na denní nošení a druhý zdobnější na večer,“ vysvětluje Klára Poláková, manažerka butiků Patek Philippe a Rolex. Dává za příklad jeden z ikonických modelů hodinek, který původně vznikl pro hráče póla. Otočný ciferník měl ochránit sklíčko hodinek před poškozením při hře.

Dámské hranaté hodinky

Klasikou mezi hranatými hodinkami je i model Tank de Cartier, který byl nedávno uveden hned v několika nových variantách. Hodinky není tedy dobré vybírat jen podle katalogu, ale vždy vyzkoušet na ruce. Možná vás překvapí, že model, který byste si původně nevybrala, vám bude skvěle sedět.

Řemínek i barva ciferníku mohou rozhodnout

Barvu samotného ciferníku je pak vhodné volit s rozmyslem. Pro hodinky, které chcete nosit po celý rok, jsou vhodnější neutrálnější barvy v odstínech šedé či stříbrné. Černá barva se v létě hůře kombinuje k barevnějšímu oděvu a bílá pak naopak v zimě k tmavému. Stejně tak je třeba stylu oblékání přizpůsobit i volbu řemínku. Nejpraktičtější je kovový tah, který se dá použít i při sportu, či zvolit takový model, který umožňuje snadnou výměnu řemínku za jiný, například pryžový nebo kožený, který může být navíc v různých barvách.

Různé druhy řemínků

Tank Américaine
Cartier Tank Américaine WSTA0017
138 000 Kč
Na dotaz
Detail produktu
Carrera
TAG Heuer Carrera WBK1311.FC8261
62 000 Kč
Skladem
Detail produktu

Dámy nosí i pánské hodinky

Pokud hledáte časomíru, která bude dobře vypadat na golfu, v zasedačce, na večeři a navíc přežije tu nejtěžší zkoušku – výlet na hřiště s dětmi, pak je podle Polákové nejjednodušší zvolit značku, která vynikala svou univerzálností od samého začátku své historie nebo je silně navázaná na svět sportu. „U takových hodinek je zaručena vodotěsnost a jejich mechanika je uzpůsobena větší zátěži,“ vysvětluje. Dávno přitom není žádné faux pas zvolit i do pracovního prostředí hodinky sportovnějšího vzhledu.

„Dnes již můžete mít na ruce cokoli. Nejsou žádná kritéria, která říkají, co je nebo není vhodné, hodinky mají reflektovat vaši osobnost a vaše záliby,“ dodává Poláková. „Jestliže má žena ráda pánský styl oblékání, pak se nemusí limitovat jen hodinkami označenými jako dámské, ale v klidu vyzkoušet i ty určené původně pro muže,“ potvrzuje ze své zkušenosti.

Sportovní typy dámských hodinek

Párové hodinky

To, že stále více žen projevuje zájem o stejné hodinky, jako jsou nabízeny jejich partnerům, dokazuje i vzrůstající počet „párových modelů“, tedy hodinářsky totožných modelů, které se jen liší velikostí či diamantovým zdobením v případě dámských variant. 

Patek Philippe Calatrava Pilot Travel Time 7234R

 

Calatrava Pilot Travel Time 5524R

Hodinky tak mají i stejnou „výbavu“ a jsou opatřeny stejnými komplikacemi, tedy doplňkovými funkcemi. Počítá se k nim například ukazatel fáze Měsíce až po tu jednu z nejsložitějších – věčný kalendář. Ten se postará o to, že datumka vám ukáže vždy správný údaj navzdory proměnlivým délkám měsíců i přestupných roků i na několik desítek let dopředu. Pokročilé komplikace přitom u dámských hodinek byly donedávna skoro tabu. Například Patek Philippe první dámské hodinky s věčným kalendářem, který je v hodinářském světě stálicí již od konce 18. století, představil až v roce 2012. 

 

Článek je připraven z publikovaného rozhovoru s Klárou Polákovou pro časopis Harpers Bazaar.

Kde koupíte?

Carollinum
Pařížská 11, Praha 1
více informací
Carollinum
Carollinum
Připravujeme pro vás články z hodinářského oboru a přinášíme vám inspirativní témata. Pronikněte do světa, který je zahalen aurou horologického umění a zvukem tikající setrvačky.
Zajímají vás čerstvé novinky ze světa luxusních hodinek a doplňků?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.