Košík je prázdný.

Tudor v době chronografů

Značka proslulá časomírami potápěčů vyrábí už padesát let hodinky s chronografem. Tudor, v dnešní době jedna z nejpopulárnějších hodinářských značek na našem trhu, oslavuje hodinářskou komplikaci, která je i v moderní době stále na vrcholu popularity.
Tudor v době chronografů
Tudor, dceřiná společnost značky Rolex, již v roce 1926 založil Hans Wilsdorf jako dostupnější variantu hodinek s korunkou ve znaku, má dnes auru sportovních hodinek s vintage designem. Nejoblíbenější je vskutku rozvětvená řada Black Bay, ale nejen ta. Výrazná a stále žádaná je i kolekce Heritage Chrono, která vychází z padesát let starého designu chronografu, prvního od Tudoru.

Chronograf s manuálním nátahem z produkce Tudor z roku 1970 nesl název Oysterdate. Robustní sportovní hodinky byly osazeny strojkem Valjoux 7734 a vyráběny ve třech referencích. První varianta, reference 7031, měla lunetu s plexi diskem a tachymetrickou stupnicí, ta se hodila především při měření rychlosti v kilometrech za hodinu mezi dvěma body. Reference 7032 s leštěnou ocelovou lunetou byla také vybavena tachymetrickou škálou, třetí reference 7033 měla mít otočnou lunetu. Bohužel se její výroba nikdy neuskutečnila a zůstalo jen u prototypu. V roce 1971 jsme přivítali druhou generaci chronografů s ručním nátahem, pod jménem Monte Carlo se začala prodávat série 7100 se strojkem Valjoux 234, vylepšeným o řadič a vertikální spojku. Poprvé jsme mohli vidět i neobvykle výrazný číselník. Pro tuto časomíru byla signifikantní modrá a šedá barva číselníku, opět se sešly tři různé reference hodinek.

V roce 1976 se Tudor pochlubil prvními automatickými hodinkami, které měly chronograf. Prince Oysterdate nebo také Big Block, jak se novým hodinkám říkalo. Tenhle velikán zažil pokračování i na konci osmdesátých let, s jemnými změnami byl jedním z nejprodávanějších modelů v portfoliu značky. Opět jsme se dočkali tří referencí, jejichž estetika vycházela z úplně prvního modelu. Byly k dispozici různé varianty číselníků, u nichž se prohluboval kontrast mezi použitými barvami. Uvnitř už pracoval legendární strojek Valjoux 7750, který měl stejnou velikost jako Valjoux 234. Jen za ruční nátah vyměnili hodináři automatický kalibr.

V roce 1995 se změnily proporce pouzdra, stalo se subtilnějším, linie byly jemnější. Série 79200 se stala spojencem dobrodruhů i elegánů. V roce 2010 se v rámci 40. výročí původního chronografu značka vrátila ke kořenům a vznikly modely velmi podobné hodinkám ze sedmdesátých let. Tehdy jsme vůbec poprvé objevili kolekci Heritage Chrono, jejíž význam je v historii značky nezastupitelný. Tehdy byl totiž vzkříšen prototyp 7033 s otočnou lunetou ze sedmdesátých let, který kolekci udává tempo dodnes. Rok 2013 přinesl keramickou variantu chronografů Fastrider Black Shield, zásadní moment přišel o čtyři roky později, kdy manufaktura Tudor začala osazovat hodinky in-house strojky. 

Sice jde o spojení s dalším významným brandem Breitling, který vyrábí většinu komponentů, nicméně strojek je to perfektní. Disponuje 70hodinovou rezervou chodu a je certifikován přesností chodu COSC, což v praxi znamená, že se hodinky mohou zrychlovat/zpomalovat jen o -4/+6 sekund denně. Manufakturní chronograf je součástí těch nejdůležitějších modelů s chronografem, které u značky Tudor najdeme. Není jich málo a ten nedávno představený, celočerný v limitované edici Black Bay Chrono Dark rozhodně patří do sbírky sběratelů.

Kde koupíte?

Carollinum
Pařížská 11, Praha 1
více informací
Kateřina Daňková
Kateřina Daňková
Vedoucí marketingového oddělení

„Společnost Carollinum je lídrem na trhu, kreativní a neotřelý marketing je pak její důležitou vizitkou. V posledních letech rezonuje naše ambasadorská kampaň s přáteli značky, můžete mezi nimi poznat armádního generála Emila Bočka, architektku Evu Jiřičnou, kardiochirurga Jana Pirka či profesionální české sportovce. Jsme také pyšní na firemní časopis Umění času. Hodinkami jednoduše žijeme.“

Zajímají vás čerstvé novinky ze světa luxusních hodinek a doplňků?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.