Patek Philippe

Síla jedné z posledních rodinných firem v oboru spočívá již více než 180 let v kombinaci technické dokonalosti a zdánlivé jednoduchosti. Přísně limitovaná produkce Patek Philippe je určena znalcům, kteří umějí ocenit skryté hodnoty. Pro CAROLLINUM je ctí být jediným autorizovaným prodejcem v České republice.

Kde koupíte?

Butik Patek Philippe
Pařížská 9, Praha 1
více informací

Historie značky Patek Philippe

Antoni Norbert Patek de Prawdzic pocházel z malé polské vesnice Piaski, nedaleko dnešních hranic s Ukrajinou a Běloruskem. Narodil se v létě roku 1812, v časech, které byly pro Polsko jedny z nejtěžších v jeho dějinách. Antoni Patek už jako malý myslel na to, jak se v šestnácti letech přihlásí k vojsku. Cesta k regimentu ho přivedla do Varšavy, kde se později stal váženým oficírem.

V roce 1832 se Antoni přestěhoval do Bambergu a poté do města Versoix u Ženevského jezera. Zajímal se o umění a malbu, byl fascinován hodinářským řemeslem, které se v okolí Ženevy těšilo oblibě (více než pětina lidí tu pracovala v hodinářském oboru). Bylo to období rozkvětu hodinařiny, tou dobou se stále více rozšiřovala manufakturní výroba. Základy strojků vznikaly u hodinářů v pohoří Jura, dekorování a delikátní práci prováděli mistři oboru známí jako cabinotiers. Ti sedávali ve svých malých dílnách v nejvyšších patrech ženevských budov, mimo hluk ulice a stín okolních fasád. Pod přímým světlem tak vytvářeli umělecká díla, jež položila pevné základy švýcarské hodinařiny. 

Mladý Antoni Patek začínal podnikat skromně, kupoval hodinové strojky, nechal je zapouzdřit a prodával je v polské komunitě, kde o ně byl eminentní zájem. V roce 1839 se v Ženevě oženil, láska a taky náhoda změnily jeho život navždy. 
Vzal si dceru úspěšného kupce a na svatbě potkal imigranta s českými kořeny, krajana Françoise Czapka. Setkání vedlo k rychlým krokům, Czapek byl hodinář, který spolupracoval se strýcem snoubenky Antoniho Patka, obchodníkem Moreauem. Ženeva byla moderní město plné zlatníků, hodinářů a luxusu, v žádném případě nebyla upjatá. Právě naopak. Rozvíjela se rychle a dynamicky, byla místem, kde se dařilo byznysu. Nově vzniklá společnost Patek, Czapek & Cie. zpočátku kupovala hodinové strojky a Czapek je leštil, dekoroval, upravoval a reguloval jejich chod. První kapesní hodinky, které z jeho dílny odcházely, měly i čtvrťové bití, byly detailně gravírovány a zdobeny smaltovanými motivy. 

Patek byl aktivní v politických i společenských kruzích, rád používal jméno Antoine de Norbert Patek a časem se z něj stal významný ženevský obchodník. Tou dobou už jeho firma vyráběla dvě stě hodinek ročně. 
 
Patek se rozhodl pro radikální změnu trhu. V roce 1844 odjel do Paříže, kde se v prosinci konala velká průmyslová výstava. Tam narazil na práci vizionáře a geniálního hodináře Jeana Adriena Philippa, jenž pocházel z francouzské hodinářské rodiny. Právě on sestavil první mechanické hodinky, které k natahování nepotřebovaly externí klíček. Tento patent z roku 1844 pak ještě v dalších letech vylepšil.  

Jean Adrien Philippe přijal Patekovo pozvání do Ženevy a souhlasil s partnerstvím. Stal se technickým ředitelem, jeho nápady byly bezbřehé. Patek se věnoval smaltování, dekorování, malování portrétů na vnější plášť kapesních hodinek. Netrvalo dlouho a detailní ruční práce této ženevské manufaktury prorazila i za oceánem. Spojení s Tiffany & Co. jí otevřelo americký trh. Domovem pro hodinky Patek, Philippe & Co. se stala newyorská prodejna, populární byly i v Evropě, kupříkladu v Německu, Itálii či Rusku.  

Vpravo na fotografii zleva: Jean Adrien Philippe a Antoine de Norbert Patek
Poté, co Antoni Patek v roce 1877 zemřel a jeho syn se z byznysu stáhl, vedl firmu jeden ze švagrů Jeana Adriena Philippa. Joseph Antoine Bénassy-Philippe zodpovídal za chod manufaktury zhruba deset let, do doby, než ji v roce 1891 převzal nejmladší syn J. A. Philippa Joseph Emile Philippe. Mezitím si tato prestižní hodinářská značka nechala patentovat logo v podobě calatravského kříže.  

V roce 1901 se stala akciovou společností, název Patek Philippe & Cie se změnil na Ancienne Manufacture d’horlogerie Patek, Philippe & Cie, SA. Společnost tehdy disponovala základním kapitálem ve výši 1,6 milionu franků. Ve správní radě sedělo sedm členů, mezi nimi i Alfred G. Stein, který byl pověřen správou americké pobočky v New Yorku.  

Až do roku 1932 totiž společnost rostla a dařilo se jí na všech trzích, ve Spojených státech trhu kralovala. Vyráběla komplikované kusy zvané grand complication se zvukovými mechanismy, jako jsou minutová repetice či grande a petite sonnerie. Mezi významné zákazníky patřil továrník James Ward Packard či bankéř Henry Graves. Jenže když v roce 1929 přišla Velká hospodářská krize, ovlivnilo to i tak silnou společnost, jakou byla ženevská hodinářská hvězda. Hledal se její nový majitel.  
Černé úterý, 29. října 1929, bylo dnem, kdy se ceny akcií na Wall Street propadly nejhlouběji v historii a začala zdlouhavá globální ekonomická krize. Dokonce ani tak uznávané akciové společnosti, jakou byla Ancienne Manufacture d’horlogerie Patek, Philippe & Cie, SA, se nevyhnula. Mnoho zákazníků neplnilo platební povinnosti, a firma začala bojovat s financemi. Aby předešla převzetí konkurencí nebo likvidaci, obrátili se její tehdejší ředitelé na bratry Charlese a Jeana Sternovy, jejichž společnost Cadrans Stern Frères vyráběla špičkové číselníky a patřila mezi preferované dodavatele.

Dlouhodobý přátelský vztah s vedením a skutečnost, že bratři Sternové byli solventní, je roku 1932 dovedly ke koupi podílu ve společnosti a během jednoho roku ji převzali celou.  

Velký vstupní kapitál a nová filozofie řízení proměnily firmu v moderní společnost orientovanou na špičkovou hodinářskou výrobu, což v kombinaci s vhodnými správními a marketingovými metodami vedlo k nepřekonatelnému úspěchu. Charles Stern byl v roce 1934 jmenován předsedou představenstva, a právě od té doby vlastní společnost Patek Philippe jedna rodina, která veškerá podnikatelská rozhodnutí směřuje k dlouhodobé prosperitě společnosti.  
 
Henri Stern, syn Charlese Sterna, dostal na starost americký trh, který po druhé světové válce začínal konečně vzkvétat. Otevřel pobočku v New Yorku a tamní distribuci řešil na přímo. Dařilo se mu tak dobře, že ho jeho otec jmenoval v roce 1958 ředitelem. Henri Stern se zabýval i sběratelstvím hodinek Patek Philippe a právě za podpory jeho obsáhlé sbírky se v roce 2001 otevřelo v Ženevě muzeum Patek Philippe s více něž dvěma tisíci kusy hodinek této švýcarské značky.  

Jeho syn Philippe Stern se hodinářem nestal, i když měl svět tikajících časomír nesmírně rád. Jako dítě vyrůstal v Americe, a když se s rodiči přestěhoval zpět do Evropy, viděl, že je svět za velkou louží v moderních technologiích mnohem dál. Šel studovat informatiku, byl si totiž vědom, že právě tenhle obor bude v budoucnu hýbat světovou ekonomikou. Nabyté znalosti využil v sedmdesátých letech, kdy rostla popularita bateriově poháněných stolních hodin. Zásadní byl však jiný jeho počin...  

Philippe Stern byl nadšeným jachtařem, čas po práci rád trávil na lodi uprostřed Ženevského jezera. Jeho otec mu zadal nelehký úkol, a to navrhnout a prosadit sportovní hodinky, které udělají radost aktivním mužům. Philippe se spojil s ikonou tehdejšího designérství Géraldem Gentou. Ten připravil návrh sportovních hodinek v ocelovém pouzdře s ocelovým tahem. Novinka Nautilus byla v roce 1976 hitem, a to i přes to, že v jejích propagačních materiálech dominoval slogan: „Nejdražší hodinky na světě vyrobené z oceli“. Reference 3700/1A byla vodotěsná do 120 metrů a z časomíry, která byla původně určená pro volný čas, se stalo mistrovské dílo, které dodnes vzbuzuje obdiv. 

Dnes vede společnost Patek Philippe Thierry Stern, Philippův syn, čtvrtý z generace Sternů. Svými kroky následuje šlépěje předků. Doménou značky nadále zůstávají precizní komplikované hodinky, takové, které zpracováním a složitostí nepřekoná nikdo v oboru. Thierry podporuje i vývoj nových strojků s nezmagnetizovatelným křemíkovým srdcem – setrvačkou.

Zavedl také Patek Philippe Seal, jde o certifikaci přesnosti. Značí, že byla splněna všechna přísná kritéria výroby, a to jak po estetické, tak i technické stránce, zároveň o hodinkách tato pečeť prozradí, že byla testována jejich akurátnost. Ta je jedna z nejpřísnějších v hodinářském světě, odchylka chodu může být pouze -3/+2 sekundy za den. A v dalších patentech a vylepšeních pokračuje... 

Zásadní jsou emoce, které koupi takových hodinek doprovázejí. Za každou referencí a strojkem od Patek Philippe se skrývá dlouhý příběh, za každou kolekcí je zkušenost hodinářů s mnohaletou praxí.
 
Zajímají vás čerstvé novinky ze světa luxusních hodinek a doplňků?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.