Gigant se vrací, přivítejme Hamilton PSR

Značka Hamilton obnovila návrh digitálních hodinek starý půl století. Populární hodinky, které v sedmdesátých letech nosil i agent 007 ve filmu Žít a nechat zemřít, udělají radost všem milovníkům retro kousků a hodinářské historie.

Text: Carollinum

Změnily vnímání času, staly se mezníkem mezi dvěma světy, tím mechanickým a quartzovým. První digitální hodinky, které před padesáti lety vznikly pod názvem Pulsar, symbolizují dobu cest na orbit a do vesmíru. Originální digitálky ožily, a my tak můžeme obdivovat dvě nové verze PSR.


Zpátky do minulosti

Přelomová technologie, futuristický vzhled a nekonvenční styl z nich kdysi učinily favorita předních myslitelů i tehdejších influencerů. Nosil je herec Jack Nicholson, zpěvák Elton John, člen skupiny Rolling Stones Keith Richards i americký boxer Joe Frazier.

6. květen 1970 se zapsal do dějin hodinařiny. Na tiskové konferenci, která probíhala v newyorském hotelu Four Seasons, odhalila značka Hamilton první digitální elektronické hodinky, tehdy šlo ještě o prototyp. Dostal název Pulsar podle pulzujících neutronových hvězd, podivuhodných vesmírných objektů, které podobně jako hodinky vyzařují paprsky světla v ultrapřesných frekvencích. Vypadalo to, že se zjevil objekt z vesmíru, bez pohyblivých částí, bez tradičního tikotu setrvačky, extrémně přesný a téměř bezúdržbový.

Věda je skutečná a rozhodně nešlo o rekvizitu ze sci-fi filmu, „kompjůtr“ na zápěstí byl důmyslný a neobvyklý, vyvinutý značkou Hamilton v jejím rodném městě Lancaster v Pensylvánii.

Veřejnost upřela zrak na Pulsar, hodinky, které v televizním pořadu Tonight Show představil moderátor Johnny Carson. Obdivoval funkci zobrazení času: stisknutím tlačítka z boku hodinek se na černé obrazovce rozsvítily červené LED číslice. Hodinky P1 se začali prodávat v roce 1972, originální design podpořilo provedení z 18kt žlutého zlato. U něj bylo vyrobeno polštářkové pouzdro i tah. Luxusní produkt stál 2100 amerických dolarů, což tehdy odpovídalo ceně za rodinný vůz. Mezi prvními zákazníky, kteří si koupili jeden ze čtyř set vyrobených kusů P1, byl i král rokenrolu Elvis Presley.

V následujícím roce byly hodinky dostupné i pro širší veřejnost, nerezové hodinky Pulsar P2 měly zaoblenější pouzdro a vylepšený čipový modul. Vyráběly se ve velkém a měly obrovský úspěch. Kdo nenosil hodinky Pulsar, jako by nebyl.

Novinka 2020

Je to velká věc, na kterou milovníci hodinek Hamilton netrpělivě čekali, po půl století byl model Pulsar oživen. Dostal jméno PSR a uvedeny byly hned dvě verze pouzdra a tahu. První celoocelová, druhá ve zlaté barvě je limitovaná edice (jde o ocelové pouzdro s povrchem PVD). Tvar těla hodinek zůstal věrný modelu P2, má rozměry 40,8 mm × 34,7 mm a odolá 100m vodnímu sloupci. Rozdíl ale najdeme v zobrazování času, novinka je obdařena hybridním displejem kombinujícím LCD a OLED technologie. Stisknutím tlačítka na boku pouzdra se zobrazí červené číslice v povědomém retro formátu. 


Segmentový displej tvořený skupinou světelných diod má navíc tu výhodu, že svítí trvale, a to i za denního světla. Nízký jas navíc nezatěžuje baterii. Na zadní straně dýnka objevíme schéma elektromagnetického záření neutronové hvězdy – pulzaru.

Technická specifikace:

Reference: H52414130 a H52424130 (zlaté PVD)

Pouzdro a tah: ocel / ocel + PVD

Číselník a sklíčko: hybridní displej LCD & OLED, safírové sklo

Strojek: quartzový, digitální

Vodotěsnost: 100 metrů / 10 barů

Reference H52414130 v oceli není limitovaná, reference H52424130 v PVD v barvě žlutého zlata je omezena počtem 1970 kusů.

Hodinky Hamilton prodává butik Carollinum, Pařížská 11, Praha 1.

Selected from Carollinum Magazine