Výjimečný systém, výjimečný klenot. Seznamte se s Richard Lange Pour le Mérite

Již při vyslovení označení Richard Lange "Pour le Mérite" by milovníci hodinek měli zbystřit. Pour le Mérite jsou totiž nazývány ty nejsofistikovanější a nejpokročilejší kreace  manufaktury A. Lange & Söhne. Tato řada má jednoduchý a čistý číselník, který ukazuje pouze hodiny, minuty a vteřiny. To nejpodstatnější se totiž odehrává uvnitř. Pokud hodinky otočíte, spatříte skrz safírové sklíčko zadní strany hodinek fascinující, bohatě dekorovaný mechanismus.

Strojek hodinek Richard Lange "Pour le Mérite" (ref. 260.028) doplňuje speciální mechanismus, který má za úkol vyrovnávat pokles hnací síly. Říkáme mu závitkový kompenzátor nebo fusée-and-chain. V minulosti byl hojně využíván v kapesních hodinkách, jako funkční prvek se používal i ve velmi přesných strojích jako byly námořní chronometry. Převodový řetízek je složený z 636 dílků, vyrábí se ručně a každá miniaturní část je pečlivě opracována. V devadesátých letech se podařilo systém zmenšit a zdokonalit tak, že se vtěsnal do hodinek náramkových. Řada Pour le Mérite byla poprvé uvedena v roce 1994, tedy v době, kdy byla německá manufaktura po pádu Berlínské zdi opět vzkříšena.

Zajímavostí je, že samotný převodový řetízek měří 15 centimetrů a široký je jen půl milimetru. Nicméně i při těchto drobných rozměrech dokáže při testu pevnosti unést dvoukilové závaží, přestože jeho vlastní hmotnost je pouhých 12 desetin gramu. Přesný výrobní postup nebyl nikdy odhalen a je součástí tajemství manufaktury z německého Glashütte. Strojek s ručním nátahem uložený do pouzdra z bílého zlata vydrží při plném nátahu v chodu 36 hodin.

Elegance každým coulem, která zápěstí příliš nezatíží. Hodinky Richard Lange "Pour le Mérite" se mohou pochlubit tím, že takto sofistikovaný mechanismus se podařilo vtěsnat do 40,5mm pouzdra při výšce pouhých 10,7 mm. A právě samotné subtilní rozměry jsou nemalou výhodou proti větším typům hodinek. Číselník je vyroben ze stříbra následně dekorován černou barvou, kontrast s bílou dodává hodinkám punc elegance a nadčasovosti.

Richard Lange "Pour le Mérite" jsou vyrobeny v limitované edici 218 kusů a patří k tomu nejlepšímu od značky A. Lange & Söhne.

Richard Lange "Pour le Mérite"
Model - reference: A. Lange & Söhne 260.028
Kalibr: Manuální strojek L044.1
Pouzdro: bílé zlato
Průměr pouzdra: 40,5 mm
Výška: 10,7 mm
Safírové sklíčko

Selected from Carollinum Magazine