Výjimečný systém, výjimečný klenot. Seznamte se s Richard Lange Pour le Mérite

Již při vyslovení označení Richard Lange Pour Le Mérite by milovníci hodinek měli zbystřit. Pour Le Mérite jsou totiž nazývány ty nejsofistikovanější a nejpokročilejší kreace rodinné manufaktury A. Lange & Söhne. Tato řada má jednoduchý a čistý ciferník, který ukazuje “pouze” hodiny, minuty a vteřiny. To nejpodstatnější se totiž odehrává uvnitř. Pokud hodinky otočíte, spatříte skrz safírové sklíčko zadní strany hodinek fascinující, bohatě dekorovaný mechanismus.

Richard Lange Pour Le Mérite (ref. 260.028) jsou vyrobené z bílého zlata a nemají klasický převod energie pro chod strojku za pomoci koleček, jak tomu bývá standardně u mechanických strojků, ale využívají unikátně vytvořený převodový řetízek a na něj navázaný speciální systém převodu síly. Jedná se o takzvaný fusée-and-chain mechanismus. Právě německá značka A. Lange & Söhne se mohla svého času touto komplikací pyšnit již u kapesních hodinek. Teprve v devadesátých letech se podařilo systém ještě zmenšit a zdokonalit tak, že se vtěsnal do hodinek náramkových. Řada Pour Le Mérite byla poprvé uvedena v roce 1994, tedy v době, kdy byla německá manufaktura po pádu Berlínské zdi opět vzkříšena.

Zajímavostí je, že samotný převodový řetízek měří 15 centimetrů a široký je jen půl milimetru. Nicméně i při těchto drobných rozměrech dokáže při testu pevnosti unést dvoukilové závaží, přestože jeho vlastní hmotnost je pouhých 12 desetin gramu. Složen je z 636 droboulinkých komponent, přičemž všechny jsou poskládány dohromady ručně. Přesný výrobní postup nebyl nikdy odhalen a je součástí tajemství manufaktury z německého Glashutte.

Elegance každým coulem, která zápěstí příliš nezatíží. Hodinky Richard Lange Pour le Mérite se mohou pochlubit tím, že takto sofistikovaný mechanismus se podařilo vtěsnat pod 40,5 mm široký ciferník při výšce pouhých 10,5 mm. A právě samotné subtilní rozměry jsou nemalou výhodou proti větším typům hodinek. Ciferník je vyroben ze stříbra následně dekorován černou barvou a tento kontrast černé a bílé tak dodává punc čistoty a elegance.

Richard Lange Pour Le Mérite jsou vyrobeny v limitované edici 218 kusů a patří k tomu nejlepšímu od značky A. Lange & Söhne).

Richard Lange Pour Le Mérite
Model - reference: A. Lange & Söhne 260.028
Kalibr: Automatický strojek L044.1
Pouzdro: bílé zlato
Průměr pouzdra: 40,5 mm
Výška: 10,7 mm
Safírové sklíčko

Selected from Carollinum Magazine