Trocha historie, aneb jak vznikla značka Jaeger-LeCoultre

Rod inovátorů a vizionářů

Rod LeCoultre, který je s dnešním centrem švýcarského hodinářského průmyslu, údolím Vallée de Joux, spojený od druhé poloviny 16. století. Založil zde nejen hodinářskou dílnu, ale o několik desítek let dříve i samotnou vesničku Le Sentier, kde manufaktura dodnes sídlí. V roce 1833, deset generací po příchodu do údolí, otevřel horlivý vizionář a hodinář samouk Antoine LeCoultre dílnu, v níž začal vyrábět ozubená kolečka a další součástky do hodinek. 

Antoine LeCoultreAntoine LeCoultreZdroj: Rodinné dědictví Jaeger-LeCoultre

Grande Maison z Vallée de Joux

V roce 1866 seskupil Antoine jednotlivé řemeslníky pod jednu střechu a položil tak základy první hodinářské manufaktury v údolí Vallée de Joux. Manufaktura, která vynikala inovacemi, vynálezy a patenty, se rozrůstala takovým tempem, že se jí v údolí brzy začalo přezdívat Grande Maison (velká firma). V roce 1888 zaměstnávala již 500 hodinářů, techniků a uměleckých dekoratérů.

Grande MaisonGrande MaisonZdroj: Rodinné dědictví Jaeger-LeCoultre

Začátek velké spolupráce

V roce  1903 se Antoinův vnuk, Jacques-David LeCoultre, setkává s pařížským hodinářem Edmondem Jaegerem, který jej dokázal nadchnout myšlenkou výroby ultratenkých hodinových strojků vlastní konstrukce. 

Edmond Jaeger a Jacques-David LeCoultreJacques-David LeCoultre a Edmond JaegerZdroj: Rodinné dědictví Jaeger-LeCoultre

O pouhé čtyři roky později je představen kalibr LeCoultre Calibre 145, nejtenčí strojek na světě vysoký pouhé 1,38 mm a nejtenčí kapesní hodinky, které si dodnes drží prvenství ve své kategorii.

Nejtenčí hodinky a calibre 145Lecoultre calibre 145Zdroj: Rodinné dědictví Jaeger-LeCoultre

Zrod hodinářských legend

První ikonické modely Jaeger-LeCoultre se začaly rodit v období rozmachu stylu Art Deco ve dvacátých a třicátých letech minulého století: drobné náramkové hodinky a první hodinky s drahokamem Duoplan (1925), stolní hodiny Atmos (1928) a nejznámější náramkové hodinky Reverso v roce 1931.

Duoplan, Atmos a ReversoDuaoplan, Atmos a ReversoZdroj: Rodinné dědictví Jaeger-LeCoultre

Oficiální vznik Jaeger-LeCoultre

Šest let po úspěšném představení Reverso, v roce 1937 vyústila spolupráce, která začala vývojem a výrobou ultratenkých hodinových strojků, v oficiální zrod značky Jaeger-LeCoultre.

Listina JLCZdroj: Rodinné dědictví Jaeger-LeCoultre

Jaeger-LeCoultre dnes 

Dnešní manufaktura Jaeger-Le Coultre je výrobcem hodinek kategorie Haute Horlogerie, jejímž posláním je neustále posouvat hranice možností mechanických hodinek, jejich komplexnost a množství funkcí. Zaměstnává více než tisíc odborníků, kteří díky svým zkušenostem a schopnostem rozvíjejí pověst a tradici jednoho z nejvynalézavějších hodinářských výrobců.

Vybráno z Carollinum magazínu