Panerai - hodinky ve službách moře

Hodinky Panerai snoubí kreativitu, technické schopnosti a v neposlední řadě znaky italského designu. Doménou této značky je především mohutný vzhled a jednoduchost provedení, což dokazují ciferníky s velkými číslicemi, které přispívají k dobré čitelnosti. V současnosti jsou původně námořní hodinky považovány za luxusní zboží, jež nepřestává překvapovat hodinářský svět.

Hodinky s vášní moře

Historii hodinářství začíná psát v roce 1860 Giovanni Panerai, který otevírá ve Florencii obchod s hodinářskými výrobky. Slouží nejen jako obchod či dílna, ale také jako vůbec první městská škola hodinářství. Díky dlouholeté spolupráci s italským královským námořnictvem, hodináři Officine Panerai přesně vědí, jak vyhovět vojenským potřebám. V předvečer druhé světové války roku 1936 vytváří první prototyp modelu, který je známý jako “Radiomir” - hodinky tvořeny velkou ocelovou skříňkou ve tvaru polštáře, luminiscenčními číslicemi či vodě odolným popruhem.

Požadavky královského námořnictva se stanou ještě konkrétnějšími - hodinky musí zůstat pod vodou v extrémních podmínkách po dlouhou dobu. Hodináři Panerai hbitě reagují a představují precizní hodinky Luminor, které nenechávají náhodě jediný detail. Nově vzniklé modely dostávají nové pouzdro, které je osazeno ochrannou korunkou, která brání nechtěnému proniknutí vody do hodinek. Kvality si všímá také egyptské námořnictvo, pro které manufaktura Panerai vyrábí hodinky o průměru 60 mm s otočnou lunetou pro odečet času stráveného pod vodou. Hodinkám se přezdívá “Egiziano”, italsky Egypťan.

Z moře na zápěstí filmových hrdinů

Hodinky Panerai byly dlouhou dobu spojovány výhradně s námořnictvím. Až Sylvester Stallone učinil přítrž této prestižní nálepce, když se do hodinek zamiloval a začaly zdobit jeho ruku jak v osobním tak pracovním životě. Hodinky se poprvé objevily na filmovém plátně v roce 1996 ve filmu Denní světlo. Téhož roku si hodinky oblíbil také Arnold Schwarzenegger, který s hodinkami natočil například film Likvidátor.

Ponoření do historie

Italský design a švýcarská technologie se ve stávajícím století znovu spojily, aby obnovily historii jedinečných hodinek Luminor, jež dodnes překvapují svou elegancí a funkčností. Kolekce Luminor Due je novou kapitolou manufaktury Panerai, která představuje nástupce hodinek Luminor vyráběných mezi lety 1930 a 1950. Přidanou hodnotou je až o 40 % tenčí design - původně robustní Panerai jsou díky kolekci Luminor Due mnohem pohodlnější do obleku pod manžetu košile.

Vybráno z Carollinum magazínu