Servis hodinek

Investice do budoucna

S nákupem mechanických hodinek začíná nikdy nekončící péče. Jen pravidelně servisované časomíry si totiž navěky uchovají svou hodnotu, v ideálním případě ji zvýší. Co dělat proto, aby fungovaly i za sto let perfektně?

Text: Carollinum

Pravidelný servis je nutný

Hodinky, které nosíte každý den potřebují údržbu. Zaleží na tom, jakému prostředí jsou vystavovány a jak náročné úkony s nimi provádíte. V rozdílném stavu budou hodinky aktivního cestovatele, který je nesundává i když se potápí nebo sjíždí duny terénním vozem, a manažera, jehož náplní dne jsou meetingy v klimatizované kanceláři. V případě, že se hodinky nezpožďují, ani nezrychlují, a jiná známka disfunkce není zřejmá, není nutné je zbytečně otevírat. U nových hodinek, které bezvadně fungují, se servisní interval z doporučených dvou let může posunout až na šest i deset let. Pozor však na výjimky, které dvouletou prohlídku vyžadují!

Prodloužená garance má svá pravidla

Většina hodinářských značek poskytuje dva roky záruku. Ne však Breitling, který na in-house strojky poskytuje pětiletou záruku s tím, že do dvou let necháte hodinky v autorizovaném servisu prohlédnout. Tato služba je rychlá, jde víceméně o kontrolu funkcí a přesnosti chodu. Jedině takto prověřené kusy mohou být chráněny další tři roky a náklady na případné uznané opravy jdou za značkou Breitling. Společnosti Jaeger-LeCoultre a IWC (další značky z Richemont Group prodlouženou záruku chystají) vyhlásily na všechny časomíry záruku osm let, podmínkou je však online registrace. Rolex nabízí pětiletou garanci na celou produkci již od roku 2015.

Hodinky je třeba natahovat

Automaty je nutné pořádně natáhnout, tedy pohybovat s nimi, ideálně kontinuálně. Nedivte se, že když je přes den na osm hodin odložíte, že se jejich chod zpomalí. To stejné platí u hodinek s ručním nátahem, které je třeba pravidelně korunkou dotahovat o něco dřív, než se blíží doba jejich vyjití. U většiny modelů totiž s ubývajícím napružením pera v perovníku výkon klesá a hodinky se tak zpomalují.

Číst návod k použití se vyplatí

Hodinky, které zakoupíte, dostanete v krabičce společně s certifikátem pravosti a manuálem k použití. Krabičku nevyhazujete, návod si přečtěte a uchovejte do budoucna. Může se totiž hodit v případě, kdy hodinky nebudete déle nosit. Je normální, že zapomenete, jak se nastavuje datum, budíček, kalendář, v takovém případě se návod k použití opět hodí. Při neprofesionálním řízení složitějších doplňkových mechanismů může být zásadní chyba nezvratná. Následný servis na nich se pak zbytečně prodraží.

Vodotěsnost není absolutní

Nápis na číselníku či dýnku indikující vodotěsnost není směrodatný, ač by se to na první pohled zdá. S hodinkami s vodotěsností do třiceti metrů bychom si neměli mýt ruce pod vodou. Až stometrová vodotěsnost je vhodná na plavání a teprve dvousetmetrová k hlubinnému potápění. Hodinky nikdy nenastavujeme pod vodou a dáváme si pozor, aby korunka byla zamáčknutá v absolutní poloze, v případě šroubovacích tlačítek a korunky dotažená na maximum.

Autorizovaný servis, záruka kvality

Opravy mohou být částečné či kompletní. Pod celkovou prohlídkou je třeba si představit rozložení strojku do posledního dílu. Po té se vyčistí ultrazvukem a doleští. Následné sestrojení doplní precizní mazání, zjišťuje se přesnost chodu. V případě, že je některá ze součástek poškozená a ovlivňuje tím akurátnost, musí se vyměnit. Jen autorizovaný servis a certifikovaní hodináři, kteří svou odbornost dokazují před experty ze Švýcarska či Německa, mají povoleno objednávat originální díly. Ty jsou mnohem kvalitnější než druhovýrobní. My v Carollinum nabízíme odborný autorizovaný servis pro značky Rolex, Patek Philippe, Cartier, IWC, Jaeger-LeCoultre, Panerai, TAG Heuer, Breitling, A. Lange & Söhne, Vacheron Constantin, Tudor, Chanel, Chopard, Baume & Mercier, Hamilton a Raymond Weil.

Zvolte profesionály

Carollinum zaměstnává hodináře s dlouholetou praxí, mistry v oboru. Ti pracují na technologicky nejvyspělejších přístrojích, s moderními nástroji. Pokud se s hodinkami často potápíte a plavete, je nutné podrobit je před každou sezonou zkoušce vodotěsnosti, pracujete-li v prašném prostředí, bude chtít tah a pouzdro vyčistit ultrazvukem. Máte-li jakýkoli problém s chodem, naši hodináři ho vyřeší. 

Hodinářký servis Carollinum najdete v Pařížské ulici 9, nad butikem Patek Philippe, v 1. patře.

Vybráno z Carollinum magazínu