Breitling: Zlatý měřič času

Navitimer B03 Chronograph Rattrapante 45

Přesvědčte se, že značka Breitling dokáže vyrobit vskutku luxusní pánské hodinky... Žádné drahé kameny ani diamanty na nich nehledejte, jen perfektní hodinářskou práci – chronograf s rattrapantem – zasazenou do zlata.

Text: Kateřina Daňková

Hodinky Navitimer B03 Chronograph Rattrapante 45 jsou esteticky silné a technicky vytříbené. Hodinářská ikona Navitimer byla protentokrát transformována do 45mm pouzdra z červeného zlata a obdařena sofistikovaným chronografem.

Strojek B03 je in-house kalibr značky Breitling, který je stejně jako jeho „stájový kolega“ kalibr B01 v mnoha směrech výjimečný. Při plném natažení vydrží v chodu až 70 hodin, automatický nátah lze pozorovat ze zadní strany safírového dýnka. Je to také certifikovaný chronometr COSC, což znamená, že jde o velmi přesné hodinky, které mají odchylku chodu jen -4/+6 sekund denně. Chronograf je v tomto případě obdařen další dobíhající ručkou. Tomuto systému se říká split second či rattrapante, setkáte se i s českým označením chronograf s vlečnou ručkou.

Takový chronograf se hodí ve chvíli, kdy chcete měřit mezičas nebo třeba výkon dvou závodníků se společným startem. Obě ručky jsou centrální, v případě modelu Navitimer B03 Chronograph Rattrapante 45 je jedna červená a druhá zlatá. Když aktivujete chronograf, rozběhnou se obě a jdou spolu v zákrytu. Jednu z nich zastavíte, v tomto případě zlatou, a druhá, červená ručka jde dál. Zjistíte čas stojící ručky (prvního závodníka), zmáčknete tlačítko integrované do korunky na pozici 3 a zlatá ručka se zařadí za červenou a dál pokračují společně. Designéři v Breitling byli nápadití v každém detailu. Na konec vteřinových ruček chronografu umístili dva prvky, které ještě do nedávna tvořily logo značky: kotvu a psací B. V okamžiku, kdy jsou ručky v zákrytu, symboly splynou a klasický emblém je na světě.

Pilotky Navitimer jsou od svého uvedení v roce 1952 jedním z nejžádanějších chronografů na světě. Značka Breitling je průkopníkem v měření času, vzpomeňme na model s tlačítkem chronografu na pozici 2 z roku 1915 nebo na to, kdy Breitling představil hodinky se dvěma tlačítky (jak je známe dnes) v roce 1934. A byl to právě Willy Breitling, kdo před padesáti lety oznámil převratnou technickou lahůdku – chronograf s automatickým nátahem.

Model: Navitimer B03 Chronograph Rattrapante 45

Reference: RB0311E61F1P1

Kalibr: B03, in-house automatický strojek, 70 hodin rezerva chodu

Komplikace: chronograf s vlečnou ručkou, datum

Pouzdro: 18kt červené zlato, 45 mm, otočná luneta

Sklo: safírové, průhledné safírové dýnko

Vodotěsnost: 30 metrů (3 bary)

Značku Breitling koupíte v butiku Carollinum, Pařížská 11, Praha 1.

Vybráno z Carollinum magazínu