Vzácná kombinace tourbillonu a jednotlačítkového chronografu od Vacheron Constantin

Výjimečné hodinky vzešly letos z dílen Vacheron Constantin, jež se specializují na vrcholné hodinářské komplikace. Modelu s tourbillonem z klasické kolekce Traditionnelle dodává na temperamentu jednotlačítkový chronograf. 

Kulaté „patrové“ pouzdro, vroubkované dýnko s průhledem do vnitřku strojku, minutová škála číselníku připomínající železniční pražce a zkosené ručky „dauphine“ – to jsou typické znaky designu kolekce Traditionnelle.

Hodinky reference 5100T/000R-B623 k těmto noblesním designovým prvkům přidávají sofistikovanost tourbillonu – vrcholné komplikace, která omezuje negativní vliv gravitace na chod a přesnost hodinového strojku. Jeho umístění na číselníku na pozici dvanáct upoutá pozornost každého znalce. Takzvaná klec tourbillonu (tradičně s tvarem maltézského kříže, symbolu značky Vacheron Constantin) je inovativně poháněna mezilehlým kolem sekundovky, díky čemuž je ještě lépe pozorovatelný její fascinující pohyb.

Na pozici šest je umístěn ukazatel rezervy chodu, na pozici tři pak 45minutový sčítač chronografu.

Precizní jednotlačítkové stopky mají ovládání integrované do korunky hodinek. Odkazují tím na původní kapesní chronografy s jedním tlačítkem, jímž se také ovládalo měření časových úseků: jejich začátek, konec i následné vynulování. Zatímco „monopusher“ v korunce připomíná tradice chronografu, jeho chod je zdokonalený technikou „friction“. Ta zajišťuje plynulé spuštění chronografu, minimalizuje jeho dlouhodobé opotřebení a zároveň zmírňuje trhavý pohyb ručky při spuštění.

Chod těchto výjimečných hodinek obstarává strojek, který náleží k tomu nejlepšímu z tradice manufaktury Vacheron Constantin – je jím kalibr 3200, uvedený při příležitosti 260. výročí založení značky. Mistrovský kousek, složený z 292 komponent, má ruční nátah s frekvencí setrvačky 2,5 Hz a jeho části jsou dekorovány tzv. Ženevskými pruhy, sraženými hranami či kruhovým brusem.

Vacheron Constantin Traditionnelle Tourbillon Chronograph

Reference: 5100T/000R-B623

Strojek: manufakturní 3200, ruční nátah, přibližně 65 hodin rezervy chodu, 2,5 Hz (18 000 kyvů/hod.), 292 komponent, certifikace Ženevská pečeť

Ukazatele: hodiny, minuty, malá sekundovka na kleci tourbillonu, tourbillon na pozici dvanáct, jednotlačítkový chronograf (45minutový sčítač na pozici tři), ukazatel rezervy chodu na pozici šest, tachymetrická stupnice

Pouzdro: 18kt růžové zlato, průměr 42,5 mm, výška 11,7 mm, průhledné safírové dýnko

Voděodolnost: 3 bary (cca 30 metrů)

Číselník: stříbřený opalinový, hodinové indexy z 18kt růžového zlata, černý šroubek na kleci tourbillonu pro indikaci sekund

Řemínek: tmavě modrý z aligátoří kůže

Spona: překlápěcí, z 18kt růžového zlata, zdobný leštěný detail ve tvaru poloviny maltézského kříže

Vybráno z Carollinum magazínu