Tudor obnovil zapomenutý prototyp

Black Bay P01

Některé věci jsou nesmrtelné a je jedno, kdy je vytáhnete z archivu, ze sbírky či z trezoru. Hodinky opředené mýty, hodinky „bez budoucnosti“, se letos proměnily v model, který chce nejeden sběratel. Hodinky Tudor Black Bay P01 vypráví svůj příběh.

Text: Kateřina Daňková

V roce 1967 byla značka Tudor dodavatelem hodinek Amerického námořnictva. Potápěči používali tudorky už od konce padesátých let, a protože se na ně mohli spolehnout, přišel od vlády specifický požadavek. Měly vzniknout hodinky pro potápěče, které by perfektně seděly na zápěstí, jejich devízou měla být přesnost a měly mít lunetu, která sice bude otočná, ale jen ve chvíli, kdy si to sám potápěč bude přát. Jenže zůstalo jen u prototypu. Hodinky P01 v oficiální produkci nikdy nevznikly, projekt s krycím jménem Commando se neuskutečnil a Americké námořnictvo si nakonec vybralo standardní katalogový model.

Inženýři a návrháři v Tudor se před pár lety pustili do hledání. Letos značka představila model, který vychází právě z tajného projektu Commando. Z prototypu se konečně staly reálné hodinky, které nás svou estetikou navrací o padesát let nazpět. Uvnitř časomíry však dnes již pracuje moderní strojek s automatickým nátahem a rezervou chodu 70 hodin. Kalibr MT5612 je chronometr s certifikací přesnosti COSC.

Hodinky Black Bay P01 poznáte na první pohled. Mají specifické packy integrované v ocelovém pouzdře. Dvojité klapky dokáží jistit lunetu napevno, jejich funkcí je fixovat ji tak, aby se nepohnula. To bylo a stále je pro potápěče, tedy ty tradiční, velmi zásadní především při odpočtu minut pod vodou. Dalším prvkem, který je signifikantní pro značku Tudor, je hodinová „snowflake“ ručka, na jejímž konci je sněhová vločka. Tedy pro ty z nás, kteří mají bujnější fantazii. Ostatním se jeví spíš jako čtverec na konci výrazné ručičky. „Snowflake“ je spojena se značkou od roku 1969, kdy se poprvé objevila na jiných potápěčských hodinkách, Submariner reference 7016 a 7021.

Asi nejzásadnější je usazení korunky na pozici 4. Lehce vystupuje z 42mm pouzdra s matným finišem, zároveň nepůsobí rušivě a netlačí do zápěstí. Černý číselník je obdařen luminiscenčními indexy a ručkami, o perfektní chod se stará setrvačka s antimagnetickým křemíkovým vláskem. I když jsou hodinky vodotěsné jen do 200 metrů, to znamená, že odolají dvaceti barům a potápět se s nimi do skutečných hlubin výrobce nedoporučuje, jsou jednoznačně jednou z nejpovedenějších interpretací potápěčských hodinek, které se momentálně dají na trhu sehnat.

O tom, že jde o naprosto specifický a designově vytříbený model, vypovídá i ocenění GPHG neboli Grand Prix d’Horlogerie de Genève, asociace, která každoročně vyhlašuje ceny za nejzajímavější hodinky roku, a to hned v několika kategoriích. V kategorii Challenge vyhrály právě „pénulajedničky“, a dokázaly, že jde o hodinky s budoucností. Možná by mohly být i ve vaší sbírce.

Právě nyní jsou dostupné v butiku Carollinum, Pařížská 11.

Vybráno z Carollinum magazínu