Tudor a jeho legenda

Když je modrá nová černá

Dlouho na ni fanoušci hodinek Tudor čekali a konečně nadešel ten pravý čas. Přichází Black Bay Fifty-Eight „Navy Blue“. Modrá barva je se značkou spjata už léta a právě nyní se prosadila i v kolekci Black Bay Fifty-Eight.

Text: Carollinum

Kolekci Black Bay od švýcarské značky Tudor znají všichni, kdo se kdy zajímali o potápěčské hodinky. Je inspirovaná legendárním modelem, který náležel mezi první skutečně vodotěsné časomíry a světlo světa spatřil v roce 1958. Tehdy dostal přezdívku „Big Crown“. Mnozí ho znají i pod názvem reference, tedy 7924. Vydržel tlak vodního sloupce dvacet barů neboli 200 metrů (převedeno na angloamerický měrný systém 660 stop), což bylo na konci padesátých let skutečně výjimečné. Modrá v podlinii Fifty-Eight, která se vyznačuje 39mm velikostí pouzdra, chyběla. Nyní se právě tato rodina hodinek rozšířila o námořnickou modř a její výraznou maskulinní tvář podtrhuje i modrý řemínek.

Původní varianta vlevo, novinka vpravo

Značka Tudor je s modrou barvou spjata již desetiletí. V roce 1969 představila potápěčský model s číselníkem a lunetou v barvě moře. Okamžitě si získal srdce fanoušků a do paměti se jim vrylo spojení „tudorovská modrá“. Hodinky si tehdy objednalo i francouzské námořnictvo a staly se součástí povinné výbavy potápěčů. Právě na tuto tradici navazuje novinka Black Bay Fifty-Eight „Navy Blue“ v ocelovém 39mm pouzdře s jednosměrně otočnou lunetou.

Uvnitř pracuje kalibr MT5402. Výkonný in-house automat s 70hodinovou rezervou chodu je, jak se říká, „víkenduodolný“. Tedy v pátek necháte hodinky položené na nočním stolku a v pondělí ráno stále perfektně jdou. Strojek je natolik ověřený, že získal certifikaci COSC, která udává přesnost chodu -4/+6 sekund za den. Navíc má křemíkový vlásek, který zajišťuje odolnost proti magnetismu. Tento chronometr je navíc konstruován tak, aby byla přesnost chodu ještě vyšší, Tudor udává -2/+4 sekundy za den. Pyšní se pětiletou garancí, což je dnes výsada jen velmi prestižních hodinářských manufaktur.

Podobně jako další modely z kolekce Black Bay je i novinka Black Bay Fifty-Eight „Navy Blue“ vybavena ikonickými prvky, jako jsou hodinová ručka „snowflake“ a jí inspirovaná sekundovka, velkou korunkou, výrazným indexem ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku na dvanáctce a samozřejmě luminiscencí Super-LumiNova. Už deset let pak v Tudoru spolupracují s francouzskou textilní dílnou Juliena Faureho, která pro výrobu textilních řemínků využívá tradičních tkalcovských strojů, stavů z masivního dřeva. Právě na nich se pro potřeby značky Tudor vyrábějí NATO pásky různých barev. V případě modré jde o tmavou variantu s útlým stříbrným pruhem uprostřed.

Technická specifikace:

Black Bay Fifty-Eight „Navy Blue“ Ref.: 79030B

Pouzdro: 39 mm, ocel, modrý vypouklý číselník

Strojek: manufakturní automatický strojek MT5402, chronometr COSC, rezerva chodu 70 hodin

Luneta: jednosměrně otočná luneta s modrou hliníkovou vložkou

Vodotěsnost: 200 m, 20 barů

Řemínek: ocelový tah nebo syntetická varianta „soft touch“ s překlápěcí sponou, případně látkový NATO řemínek

Hodinky Tudor koupíte v prodejně Carollinum, Pařížská 11, Praha 1.

Vybráno z Carollinum magazínu