Překvapení roku – ocelové hodinky od A. Lange & Söhne

Sportovně elegantní hodinky Odysseus od věhlasné německé manufaktury A. Lange & Söhne mění zaběhlá pravidla. Zajeli jsme se do saského Glashütte osobně zeptat, zda skutečně přichází doba ocelová.

Text: Kateřina Daňková

Mezi sběrateli luxusních hodinek je značka A. Lange & Söhne pojem. Hodinky ve zlatých či platinových pouzdrech byly a nadále zůstávají synonymem nejvyšší kvality a hodinářského umu. Čtyřiadvacátého října přišla z německého Glashütte zpráva, že značka, v jejímž portfoliu bychom jen stěží hledali ocelové modely (doposud šlo jen o výjimečné kusy), představuje novou sportovní řadu hodinek Odysseus. První pánské hodinky z této linie jsou celoocelové, a to včetně ocelového tahu. Odysseus je tedy naprosto převratným počinem, a protože jsme tento model chtěli vidět na vlastní oči, vyrazili jsme před pár dny do Glashütte.

Rok v A. Lange & Söhne

Informace zaskočila celý hodinářský svět, neboť tak zásadní krok od nejprestižnější německé manufaktury nikdo nečekal. Značka sice letos slaví pětadvacet let od představení dnes již ikonických modelů novodobé historie, avšak v lednu na hodinářské výstavě SIHH v Ženevě ukázala celou plejádu novinek. Navíc se v průběhu roku každý měsíc pochlubila jedním modelem z ikonické kolekce Lange 1. Hodinek, o nichž se mluvilo a které rozhodně potěší sběratele po celém světě, tedy nebylo málo. Odysseus je tak příjemným překvapením, jež navazuje na dvanáct let starou myšlenku vytvořit sportovní hodinky v neotřelém designu. Až letos se idea změnila ve skutečnost a časomíra se jménem chytrého bojovníka z řecké mytologie dostala reálné obrysy.

Hodinky s charakterem

Model Odysseus vládne pouzdrem o průměru 40,5 mm, jež působí kompaktně a ergonomicky. Sedí každému zápěstí, zvolená velikost pouzdra byla dopředu pečlivě promyšlena. Zásadní je pětičlánkový tah, který přirozeně vychází z nožek pouzdra a perfektně kopíruje tvar ruky. Jakkoliv v produkci značky objevíme hrstku ocelových modelů, tah z tohoto materiálu nikdy představen nebyl. Přednost před výrazným kovovým tahem dostávaly kožené řemínky s překlápěcí či trnovou sponou.

Ocelový vzhled přiláká pozornost leštěnými a matněnými plochami, hloubku a charakter dodává hodinkám Odysseus víceúrovňový modrý číselník. Pojítkem mezi jednotlivými vrstvami, jež tvoří 3D efekt, jsou velké datum na pozici 3 a velký den v týdnu na pozici 9. Korekci lze provádět snadno a rychle díky dvěma postranním tlačítkům. Ručky z bílého zlata korespondují s indexy a obdélníkovými rámečky apertur, mimostředná sekundovka dokresluje dynamický vzhled hodinek.

Srdce s automatem

Hodinky A. Lange & Söhne navazují na tradiční výrobu, již v roce 1845 započal v Glashütte zakladatel značky Ferdinand Adolph Lange. Jsou proslulé královskými komplikacemi a složitými strojky. Ty jsou od začátku až do konce vyráběny v manufaktuře nedaleko Drážďan. Vznikají zde veškeré komponenty do hodinek, včetně vlásku setrvačky. Nezávislost brandu na subdodavatelích zůstává i při produkci několika tisíc hodinek ročně zásadní, a to i navzdory tomu, že je značka součástí investiční skupiny Richemont Group, která zastřešuje jména jako Cartier, Vacheron Constantin a další.

Na dnešní podobě modelu Odysseus pracovali experti z „Lange“ čtyři roky. Je vybaven strojkem L155.1 DATOMATIC s automatickým nátahem, přičemž pohyb skeletovaného rotoru lze pozorovat skrze safírové dýnko. To také umožní prohlédnout si ručně dekorované detaily a obdivovat práci čtyřhertzové setrvačky. Plně natažené hodinky vydrží v chodu padesát hodin a odolají vodnímu sloupci 120 metrů, což znamená, že s nimi můžete i plavat.

Nový model, potažmo celá modelová řada, píše zásadní kapitolu v dějinách značky a stává se must-have produktem pro milovníky luxusních časomír. Jsme si jisti, že na rozdíl od mytického Odyssea se na cestě do naší prodejny nikde nezdrží. Nadčasovou dokonalost tohoto modelu lze totiž pochopit jedině ve chvíli, kdy ho vidíte na vlastní oči. Značku A. Lange & Söhne najdete v butiku Carollinum.

Vybráno z Carollinum magazínu