Pero jako pocta aztécké kultuře a umění: Montblanc Patron of Art – Moctezuma

Novinka z kolekce Patroni umění tentokrát oslavuje aztéckého vládce Moctezumu I. Pocty se panovníkovi dostává v podobě dvou limitovaných sad psacích per. 

Světoznámá značka Montblanc, slavná především díky psacím potřebám, už téměř třicet let jednu edici ročně věnuje významné historické osobnosti, která se zásadně zasloužila o podporu kultury a umění. V minulých letech byly takto vyzdviženy například osobnosti římského vládce Hadriána, kardinála Scipione Borgheseho či sběratelky a mecenášky Peggy Guggenheim.

Nejnovější limitovaná edice per z řady Patroni umění oslavuje kulturu starodávných Aztéků. Moctezuma I., po němž je pero pojmenováno, vládl této říši v 15. století. Tehdejší metropoli Tenochtitlán (dnešní Mexico City) proměnil ve skutečný div světa. Díky perům Patron of Art Homage to Moctezuma I. si můžete každý den připomenout tuto úžasnou civilizaci v době jejího největšího rozkvětu.

Psací pero inspirované důmyslnou zbraní i obětním nožem

Díky výrazné barevné kombinaci karmínově červené a tyrkysové ve spojení se zlatými prvky září toto psací pero jako samo slunce. Navíc je ozdobeno známým symbolem slunečního kotouče, jenž byl nalezen v troskách aztéckého chrámu.

Idea pro jeho tvar vychází z nástroje na vrhání kopí zvaného atlatl, oblíbené a tradiční zbraně Aztéků. Atlatl sloužil k vrhání pomocí dvou úchopů, ty jsou proto naznačeny na víčku pera. Horní kroužek víčka a horní část klipu zdobí motivy šperků. Stejně jako poklad z dávných dob je i toto pero – kvůli svému neobvykle podlouhlému víčku – nečekaně těžké. Kuželovité zakončení těla pera zase připomíná aztécký obětní nůž s čepelí ze sopečného skla – obsidiánu.

Čím jsou ještě výjimečné jednotlivé edice?

Limitovaná edice 888

Pouhých 888 kusů, vyrobených pro zákazníky z celého světa, činí z pera této řady pozoruhodný sběratelský objekt, jenž se může stát zajímavým tématem společenského hovoru nejen mezi obdivovateli původní kultury obyvatel Latinské Ameriky.

Nezvykle podlouhlé víčko psacího pera je vyrobeno z mincovního stříbra (Ag 925), je matně lakopvané a vykládané lakovým vzorem. Zakončení víčka z 18karátového zlata (Au 750) v odstínu champagne zdobí gravírovaný reliéf aztéckého slunečního kotouče s perleťovým znakem Montblanc (šesticípou hvězdičkou) uprostřed.

Klip víčka byl opět inspirován tradičním kopím, má gravírovaná křidélka v podobě per uctívaných ptáků – kvesalů, navíc je osazený zeleným nefritem vybroušeným do trojúhelníkového tvaru.

Tělo pera tyrkysového odstínu je vyrobeno z mincovního stříbra (Ag 925). Lakem pokrytý gravírovaný vzor odkazuje stejně jako u víčka na Moctezumovo roucho, čtyři svislé pruhy zase na čtyři hlavní světové strany a vzor napodobuje schody chrámu Templo Mayor.

Hrot ručně vyrobený v manufaktuře Montblanc v Hamburku je z 18karátového zlata (Au 750) v odstínu champagne, s gravírovanými znaky užívanými v Tenochtitlánu v 15. století.

Limitovaná edice 4810

Tělo pera limitované série 4810 se zlacenými detaily pokrývá karmínově červená barva, jíž byl zdoben panovníkův plášť. Dlouhé víčko opatřené průhledným lakem je ozvláštněno vzorem rovněž dle Moctezumova obřadního roucha. Použití unikátní techniky (giloš a lak) vytváří trojrozměrný efekt. Klip zakončuje rudý kámen vybroušený do trojúhelníkového tvaru.

Ručně vyráběný hrot ze 14karátového zlata je navíc zkrášlen rytinou tříramenného kaktusu s královským diadémem a dvěma svitky. Nechybí ani tradiční symbol značky Montblanc (černobílá šesticípá hvězdička) z ušlechtilé pryskyřice, umístěný na vrchu víčka v gravírovaném aztéckém slunečním kotouči.

Aztécký zápisník a inkoust

Psací pera lze naplnit inkoustem Montblanc, který je dostupný v mnoha variantách barev, včetně speciálního odstínu vytvořeného k této edici (ref. č. 125921). Zkoušet psát aztécké symboly můžete do tematického aztéckého zápisníku potaženého textilií (ref. č 125893).

Limitovaná edice 4810 – plnicí pero, ref. číslo 125420 (vel. F) a 125482 (vel. M)

Limitovaná edice 888 – plnicí pero, ref. č. 125468


Kolekce psacích per Montblanc Patron of Art je předávána ve speciálním dárkovém balení. Více o doplňcích Montblanc se dovíte v showroomu velkoobchodu na adrese Pařížská 9 (1. patro) nebo u obchodního zástupce: Ondřej Volf, +420 702 253 407. 

Vybráno z Carollinum magazínu