Novinky SIHH 2017

A. LANGE & SÖHNE

1815 TOURBOGRAPH PERPETUAL “POUR LE MÉRITE”

V pořadí již páté mistrovské hodinářské dílo s podtitulem “Pour-le-Mérite” kombinuje přenos síly strojku pomocí řetězu s tourbillonem, perpetuálním kalendářem a chronografem s funkcí rattrapante. Pro hodinářské mistry z Lange & Söhne se stal vývoj těchto hodinek opravdovou výzvou.

 Perpetuální kalendář byl vystavěn kolem tourbilionu, což znamená, že pro jeho architekturu zbylo jen ⅔ místa z celé plochy ciferníku. Hodinářům se podařilo zachovat přibližně stejnou výšku hodinek jako u předchozího modelu, “1815 Tourbograph” z roku 2005, bez perpetuálního kalendáře.

Manufakturní strojek L133.1 na ruční nátah s rezervou chodu 36 hodin, pracuje na frekvenci 3 Hz. Obsahuje 684 součástek (řetěz je počítán jako jedna součástka, je však složen z dalších 636 dílků). Strojek je osazen 52 kameny, přičemž 2 z nich jsou diamanty.

Velikost pouzdra 43 mm, výška pouzdra 16,6 mm. Pouzdro hodinek je vyrobeno z platiny. Limitovaná série 50 kusů

1815 ANNUAL CALENDAR (238.032)

Stejně jako ostatní modely řady 1815, i tento je inspirován kapesními hodinkami z historie A. Lange & Söhne. Ruční nátah odkazuje k patentu z roku 1866, jenž obdržel Ferdinand Adolph Lange. Nastolil tím novou éru hodinek, kdy klíč potřebný pro nátah hodinek byl nahrazen korunkou se stejnou funkcí a zároveň jí bylo možné i nastavit čas.

Zobrazení anuálního (ročního) kalendáře vyvedeno v analogové variantě. Modřené ručičky, železniční stupnice, zlaté ručičky na sčítačích. Tlačítko pro rychloposuv celého kalendáře, piny pro seřízení jednotlivých kroků kalendáře.

Manufakturní strojek L051.3 s rezervou chodu 72 hodin s frekvencí 3 Hz. Skládá se ze 345 součástek a má 26 kamenů. Velikost pouzdra z růžového nebo bílého zlata 40 mm, výška 10.1 mm.

BAUME & MERCIER

CLIFTON CLUB SHELBY ® COBRA LIMITED EDITION (M0A10344)

Partnerství manufaktury Baume et Mercier se společností Carroll Shelby, trvající od roku 2015, přineslo další přírůstek do exkluzivní kolekce Shelby Cobra ®. Tento rok přišla řada na nejikoničtější model amerického motorismu, legendární Shelby Cobra Daytona Coupe. V roce svého vzniku (1964) se stala prvním americkým vozem, který zvítězil v závodě Le Mans. V tomto závodě rovněž nastavila Shelby Cobra světový rychlostní rekord na 196 mph (315 km/h).

Strojek La Joux-Perret 8147-2 s automatickým nátahem a flyback chronografem, s rezervou chodu 42 hodin a pracující na frekvenci 4 Hz. Pouzdro o velikosti 44 mm je vyvedeno v kombinaci materiálů titan a leštěná ocel. Ciferník rozdělený po vzoru zádi Shelby Cobra Daytona Coupe na dvě barvy, modrou a stříbrnou. Dalšími převzatými detaily jsou tlačítka chronografu ve tvaru pedálů, vygravírované logo “COBRA” použité původně na bloku motoru, rotor v podobě kola, tachymetrická škála s rudě zvýrazněnou číslicí 196 odkazující k rychlostnímu rekordu v závodě Le Mans. 196 je rovněž číslo limitace celé kolekce. Vodotěsnost 50 m. Pro luminiscenční prvky byl použit nátěr Superluminova C1 s modrým odstínem.

CLIFTON CLUB (M0A10340)

Nová podkolekce Clifton Club představuje 5 modelů víceúčelových sportovně-elegantních hodinek. Velikost ocelového pouzdra 42 mm předurčuje tyto hodinky pro jakékoliv zápěstí. Díky výšce pouzdra 10,3 mm se hodinky pohodlně nosí i pod rukávem košile.

Malá datumovka je praktickou funkcí, stejně jako šroubovatelná korunka pro bezpečnější zajištění vodotěsnosti. Jednosměrně otočná luneta se 120 kroky (2 kroky na 1 vteřinu) pro větší přesnost nastavení odpočtu. Indexy a ručičky jsou opatřeny nátěrem Superluminova SLN C1 zelené barvy.

Automatický strojek Sellita SW200 se systémem stop-second, pro přesnější nastavení času. Rezerva chodu 48 hodin. Strojek pracuje na frekvenci 4 Hz. Luneta je pokrytá odolnou černou vrstvou ADLC (amorphous diamond-like carbon). Vodotěsnost do 100 m. Testováno proti otřesům (550G ve třech polohách).

CARTIER

DRIVE DE CARTIER MOON PHASE (WSNM0008)

Loňská kolekce pro volnomyšlenkářské elegány s názvem Drive de Cartier má v roce 2017 nové přírůstky. Prvním z nich je model Drive de Cartier Moon Phase. Je osazen manufakturním automatickým strojkem 1904-LU MC s měsíční fází. Tato komplikace umístěna na pozici 6 je v naprosté harmonii s celkovým vyzněním hodinek a nijak nenarušuje jejich puristické vyznění. K dostání je ocelová varianta, případně varianta z růžového zlata. Bílý ciferník vždy zdobí typické gilošování.

Hodiny, minuty, měsíční fáze, 40 mm x 41 mm, výška 12,15 mm, voděodolnost 30 m, rezerva chodu neoficiálně 48 hodin (dle údajů o strojku 1904 MC bez měsíční fáze).


PANTHÈRE DE CARTIER

Ikona dámských náramkových hodinek z 80. let je zpět! Panthère de Cartier, typický čtvercový ciferník doplněný pětiřadým elegantním tahem, díky kterému se jeví tento skvost spíše jako elegantní náramek než hodinky. A tak je to v pořádku, protože celá kolekce hodinek Panthère de Cartier byla od začátku zamýšlena více jako šperk.

Vybírat lze z variací materiálů: ocel, žluté zlato, růžové zlato, bílé zlato a diamanty.


IWC

PORTUGIESER SIDÉRALE SCAFUSIA (IW5041)

Nejkomplikovanější hodinky, jaké kdy manufaktura IWC vyrobila. Jejich vývoj trval mistrům hodinářům ze Schaffhausenu ve spolupráci s dalšími odborníky přes deset let.

Opravdovou exkluzivitu zaručuje nikoliv omezená produkce limitované edice, jak by pravděpodobně každý očekával, ale možnost personalizace (přes 200 možných variant hodinek dle přání zákazníka). Přestože se jedná o hodinky s ručním nátahem, vyvinuli hodináři IWC speciální natahovač, který natáhne hodinky jednou denně skrze korunku. Tento natahovač je samozřejmě součástí luxusního balení hodinek, dřevěné krabice potažené krokodýlí kůží.

Ciferník obsahuje tourbillon s konstantní silou s vteřinovou ručičkou. Dále pak sčítač hvězdného času na pozici 12. Hvězdný čas se využívá v astronomii pro přesné určovaní poloh hvězd (hvězdný den trvá 23 hodin, 56 minut a 4,09 sekund).

Na dýnku je vyobrazena noční obloha s výsečí pro aktuálně viditelnou část (vyobrazení oblohy na míru podle polohy a přání zákazníka). Po obvodu dýnka je pak možné odečítat informace perpetuálního kalendáře, informace o východu a západu slunce. Nechybí indikátor dne noci a soumraku, dráha slunce, zobrazení rovníku pro rozdělení noční oblohy na severní a jižní polokouli.

Manufakturní strojek 94900 na ruční nátah s Breguet vláskem a rezervou chodu 96 hodin.

Velikost pouzdra 46 mm, výška 17,5 mm. Provedení v materiálech růžové nebo bílé zlato.

DA VINCI PERPETUAL CALENDAR CHRONOGRAPH (IW392103)

Řada Da Vinci je zpět s novými komplikacemi. Jedná se vůbec o první hodinky IWC kombinující dvě vysoké komplikace: perpetuální kalendář a flyback chronograf. Zvláštností je ocelové pouzdro hodinek. U podobně komplikovaných kousků je téměř pravidlem použití drahého kovu. Ocel může lákat sběratele kuriozit i seriózní obdivovatele značky. Naštěstí pro milovníky klasiky existuje i varianta v růžovém zlatě s označením IW392101.

Perpetuální kalendář zvládne zobrazovat správné datum až do roku 2499. Stačí si jen v roce 2299 nechat u hodináře vyměnit součástku uloženou v hermeticky uzavřené ampulce. Ta je součástí luxusního balení každých hodinek IWC s touto komplikací.

Manufakturní strojek 89630 s automatickým nátahem a 68 hodin rezervy chodu. Velikost pouzdra 43 mm, výška 15,5 mm. Vodotěsnost 30 m.

JAEGER-LECOULTRE

REVERSO TRIBUTE MOON (Q3958420)

Inspirace historicky prvním modelem Reverso z roku 1931 je patrná na první pohled. Ruku v ruce s podobou jde i zachování ručního nátahu. Tady však odkaz k minulosti končí. Modřené indexy jsou do ciferníku vsazeny ručně. Komplikace měsíční fáze je vkusně doplněna praktickým analogovým ukazatelem dne v měsíci se srpkovou ručičkou. Reverso Tribute Moon dal zavděk i konceptu Duo, jak je patrné při otočení těla hodinek za pomoci patentovaného mechanismu. Při otočení se odhalí druhý ciferník zdobený metodou gilošování Clous de Paris, nabízející druhou časovou zónu s velmi praktickým indikátorem dne a noci.

Manufakturní strojek 853A s ručním nátahem o frekvenci 3 Hz. Pouzdro hodinek z oceli o velikosti 49,4 x 29,9 mm, výška 10,9 mm. Vodotěsnost 30 m.

GEOPHYSIC TOURBILLON UNIVERSAL TIME (Q8126420)

Mistři hodináři z manufaktury Jaeger-LeCoultre zkombinovali dvě zdánlivě nesourodé komplikace flying tourbillon a univerzální čas 24 časových zón. Flying tourbillon obíhá zároveň s celým ciferníkem kolem severního pólu ve středu hodinek a nabízí tak pohled na svět ze 360° perspektivy s 24 časovými zónami. Zároveň s ciferníkem se otáčí i škála se stejným počtem měst vepsaných po obvodu ciferníku. Odečítání všech časových zón daných měst probíhá pomocí 24 hodinové škály na lunetě, která je rozdělena pro větší přehlednost na denní a noční dobu po 12 hodinách. Seřízení hodinek je navzdory komplikovanosti až překvapivě snadné. Veškerá manipulace probíhá pouze za pomocí korunky. Obě komplikace vtěsnali hodináři do platinového těla o rozměrech 43,5 mm a výškou 14,9 mm.

Zcela nový manufakturní strojek 948 s frekvencí 4 Hz se skládá ze 338 součástek a 37 kamenů. Vodotěsnost 50 m. Limitovaná edice 100 kusů.

PANERAI

PANERAI LAB-ID™ LUMINOR 1950 CARBOTECH™ 3 DAYS - 49 mm (PAM00700)

Pokud hledáte revoluční hodinařinu bourající tradice, tak PANERAI LAB-ID™ jsou hodinky přesně pro vás. Tělo z materiálu CARBOTECH™, jenž byl představen na loňském veletrhu, letos doplňuje nejmodernější manufakturní strojek P.3001/C. Třídenní rezerva chodu s ručním nátahem. Strojek je částečně skeletonizovaný, bez přidání lubrikantů a s pouhými čtyřmi kameny. To vše je umožněno díky high-tech součástkám z karbonu, křemíku, DLC úpravou povrchů některých součástek a kompozitu keramiky založené na chemickém prvku Tantalum s extrémně nízkým třením. Všechny tyto inovace umožnují garanci první prohlídky u hodináře ne dříve než za 50 let.

Manufakturní strojek P.3001/C s ručním nátahem, frekvencí 3 Hz a pouhými 4 kameny. Rezerva chodu 3 dny. Ukazatel rezervy chodu. Vodotěsnost 100 m. Pouzdro z materiálu CARBOTECH™ o průměru 49 mm. Tyrkysová luminiscenční vrstva Superluminova. Speciální edice 50 kusů

LUMINOR SUBMERSIBLE 1950 BMG-TECH™ 3 DAYS AUTOMATIC - 47mm (PAM00692)

Odolnější a lehčí než ocel. Na první pohled vypadají hodinky BMG-TECH™ jako titanové Submersible. Oproti titanu má však tmavější odstín šedé a tím rozdílnost zdaleka nekončí. Při bližším prozkoumání zkratky BMG zjistíme, že se jedná o kompaktní kovové sklo (Bulk Metallic Glass). Jde o směs zirkonu, mědi, hliníku, titanu a niklu, která je pod velkým tlakem a za vysoké teploty vstříknuta do formy a prudce zchlazena. Molekuly se díky tlaku a prudkému zchlazení nestihnou zformovat do běžné krystalické mřížky a tím vznikne “chaotická” krystalická mřížka materiálu BMG-TECH™. Ten je extrémně odolný a lehký. Odolný vůči nárazům, oděru, magnetizmu a korozi.

Manufakturní automatický strojek P.9010 s automatickým nátahem, skládající se z 200 částí a 31 kamenů s frekvencí 4 Hz. Rezerva chodu 3 dny. Vodotěsnost 300 m. Uzavřené titanové dýnko. Decentralizovaná vteřinová ručička na pozici 9, malá datumovka na pozici 3, korunka s patentovaným bezpečnostním můstkem, jednosměrně otočná luneta pro odečet doby ponoru, pryžový řemen. Modrý ciferník.

VACHERON CONSTANTIN

SYMPHONIA GRANDE SONNERIE 1860 (9200E/000G-B099)

Manfaktura Vacheron Constantin představila náramkové hodinky s kombinací komplikací která nemá obdoby. Jediné hodinky s funkcí grand sonnerie, petite sonnerie a minutové repetice. Hodinářským zázrakem je komplexní manufakturní strojek s označením 1860, skládající se ze 727 součástek. Strojek obsahuje 6 bezpečnostních prvků vyvinutých speciálně pro snadné zacházení s již zmíněnými komplikacemi bez obav z neúmyslného poškození celého mechanismu. Výroba tohoto skvostu trvala neuvěřitelných 10 let. Honosí se Ženevskou pečetí, nejvyšším možným certifikátem splňujícím ta nejpřísnější kritéria přesnosti a jakosti zpracování švýcarských hodinek.

72 hodin rezerva chodu, 20 hodin rezerva odbíjení v režimu “grande sonnerie” - obě rezervy s retrográdními ukazateli na ciferníku. Malá decentralizovaná vteřinka na pozici 7. Přepínání režimu “petite sonnerie”, “grande sonnerie” a režimu “ticho” je řešeno pomocí částečně otočné lunety s ovládacím prvkem na pozici 2.

Tělo hodinek je vyvedeno z bílého zlata, velikost 45 mm, výška 15,1 mm, limitovaná edice 1 kus

CELESTIA ASTRONOMICAL GRAND COMPLICATION (9720C/000G-B281)

Další unikátní náramkové hodinky s dechberoucím počtem komplikací. Do 45 mm pouzdra z bílého zlata, vysokého pouhých 13,6 mm, vtěsnali mistři hodináři celkem 23 komplikací! Z těch nejzajímavějších jmenujme například údaje o délce dne a noci, zobrazení pozice Slunce, Měsíce a Země, roční období, slunovrat a rovnodennost, aktuální znamení zvěrokruhu či zobrazení noční oblohy.

Hodináři tento model vytvářeli 5 let. Strojek s ručním nátahem s označením 3600 pracuje na frekvenci 2,5 Hz. Při výšce pouhých 8,7 mm obsahuje 514 součástek. Přibližná rezerva chodu 21 dní je stejně neuvěřitelná jako celkový počet komplikací. Limitovaná edice 1 kus.

Newsletter.

Čas od času zasíláme v rozumné míře informační newsletter. Pokud chcete mít přehled o novinkách ze světa luxusu, pošlete nám svůj e-mail.

Vybráno z Carollinum magazínu