A. Lange & Söhne hodinky pro rok 2014

Letošní novinky proslulé německé manufaktury A. Lange & Söhne opět fascinují. Po loni představeném nejkomplikovanějším strojku německé produkce dokázala letos manufaktura zaujmout dalšími dech beroucími inovacemi.

Richard Lange Perpetual Calendar “Terraluna”

Richard Lange Perpetual Calendar “Terraluna”

Mistrovský kus „Terraluna“ na první pohled zaujme zobrazením času, jenž je řešeno třemi samostatnými číselníky: velký minutový se nachází nahoře, menší hodinový a vteřinový jsou umístěny níže vpravo a vlevo. Diagonálně pod typickou velkou datumovkou se v okéncích zobrazuje den v týdnu (vlevo) a měsíc (vpravo). Věčný kalendář je mechanicky sestrojen tak, že zobrazuje délku jednotlivých měsíců i přestupné roky až do roku 2100. Na pozici 6 se zobrazuje rezerva nátahu, která u tohoto stroje činí 14 dní. Ještě větší obdiv si zaslouží zadní strana pouzdra, která odhalí orbitální ukazatel měsíčních fází. Tato patentovaná technická inovace zobrazující postavení Měsíce vzhledem k Zemi a Slunci se na náramkových hodinkách objevuje vůbec poprvé. Hodinářští mistři A. Lange & Söhne se vyznamenali nejen novým způsobem zobrazení pohybu Měsíce, ale také skutečně úchvatnou estetikou – tři otočné disky pokryté třpytivým modrým lakem jsou detailně a plasticky dekorované více než tisícovkou hvězd. Srdcem tohoto stroje je nový kalibr L096.1 s ručním nátahem. Klasické kulaté pouzdro velikosti 45,5 mm je k dispozici v provedení z bílého a růžového zlata a s řemínky z krokodýlí kůže v černé, respektive červeno-hnědé barvě.

Richard Lange Perpetual Calendar “Terraluna” 

Lange 1 Tourbillon Perpetual Calendar

Lange 1 Tourbillon Perpetual Calendar

Skutečný magnum opus spojující dvě klasické komplikace, tourbillon s patentovaným mechanismem zastavení a věčný kalendářje nově dostupný i v provedení z růžového zlata. Expresivní styl nejslavnější kolekce manufaktury A. Lange & Söhne s důmyslným uspořádáním číselníku poskytuje již při letmém pohledu obrovské množství informací: kromě mimořádně velké datumovky je zde ukazatel dne v týdnu, měsíce a přestupného roku, indikátor dne/noci a měsíční fáze. Vzhledem k absenci okénka pro tourbillon není technická složitost této časomíry na první pohled ani patrná. Tourbillon však lze obdivovat přes zadní safírové sklíčko. Pod pouzdrem velikosti 41,9 mm, které dokonale ladí s červeno-hnědým ručně prošívaným krokodýlím řemínkem se skrývá samonatahovací strojek kalibru L082.1 s 50-ti hodinovou rezervou chodu. Věčný kalendář bude vyžadovat první seřízení v roce 2100 a ukazatel měsíční fáze je sestrojen tak, že si vyžádá první seřízení o pouhý jeden den za 122 a půl roku.

Grand Lange 1 Moonphase

Grand Lange 1 Moonphase

Na číselníku nové verze modelu Grand Lange 1 hraje prim ukazatel měsíční fáze, který zde má největší prostor ze všech dosud dvanácti představených časomír A. Lange & Söhne s touto funkcí. Patentovaný proces lakování lunárního disku umožnil docílit mimořádně zářivé a intenzivní modré barvy a nebývale plastického dojmu této komplikace. Decentralizované uspořádání číselníku, charakteristická velká datumovka a třídenní rezerva chodu již k této ikoně neodmyslitelně patří. Pod pouzdrem ze žlutého či růžového zlata nebo platiny ve velikosti 41 mm se skrývá manufakturní strojek s ručním nátahem kalibru L095.3. Mechanismus měsíční fáze je sestrojený tak, že první posun o pouhý den bude vyžadovat až za 122 a půl roku.

1815 Tourbillon

1815 Tourbillon

V modelu 1815 Tourbillon hodináři manufaktury A. Lange & Söhne vůbec poprvé spojili dva patentované mechanismy – zastavení tourbillonu a funkci zero-reset – a umožnili tak seřízení s přesností na vteřinu. Tourbillon, královská hodinářská komplikace a symbol technické preciznosti, je díky tomu doveden jakožto symbol přesnosti k absolutnu. Funkce zero-reset umožňuje, že ve chvíli, kdy je vytažena korunka, se klec tourbillonu okamžitě zastaví a vteřinová ručka poskočí na pozici nula. Hodinky díky tomu mohou být pohodlně seřízeny. Dokonale přehledný design této časomíry s arabskými číslicemi, modrými ručkami a obvodovou minutovou stupnicí je inspirován původními kapesními hodinkami manufaktury. Jeho jedinou ozdobou odhalující komplikované srdce hodinek je tourbillon umístěný v okénku na pozici 6. Úctyhodným rámem pro manufakturní kalibr L102.1, který pracuje se 72 hodinovou rezervou nátahu, je kulaté pouzdro velikosti 39,5 mm z růžového zlata, jež doplňuje ručně šitý řemínek z červeno-hnědé krokodýlí kůže. Limitovaná edice 100 ks provedených v platině s černým krokodýlím řemínkem ještě více zvyšuje exkluzivitu tohoto modelu.

Vybráno z Carollinum magazínu