Ikonické hodinky Reverso od Jaeger-LeCoultre

Hodinářský svět nezažil mnoho větších překvapení, než když v roce 1931 švýcarská společnost Jaeger-LeCoultre představila svou novou řadu Reverso. Vůbec první hodinky s vyjímatelným pouzdrem, které šlo jednoduše otočit číselníkem dolů, se takřka přes noc staly ikonou. A Jaeger-LaCoultre nepřestává novými modely Reverso překvapovat ani dnes.

Navrženy pro hráče póla

Příběh hodinek, které posouvají hranice lidské představivosti, má svůj počátek v koloniální Indii. Po jednom zápase tehdy velmi populárního póla si jeden z hráčů mezi diváky vyhlédl obchodníka s luxusními švýcarským hodinkami Césara de Treye, aby si mu postěžoval, že „jeho“ výrobky jsou pro tuto hru zcela nevhodné. Dokládal to svými vlastními hodinkami, kterým se při hře roztříštilo sklíčko.

De Treye podnět zaujal natolik, že pověřil inženýra Alfreda Chauvota vývojem hodinového pouzdra, které by podobnou zátěž sneslo. A protože byl de Trey blízkým spolupracovníkem Jacquese-Davida LeCoultra, zrodil se model Reverso v továrně Jaeger-LeCoultre v alpském údolí Vallée de Joux.

Jejich uvedení se stalo skutečnou senzací. Nevídaný ohlas u zákazníků měly i díky jednomu drobnému detailu: možnosti nechat si zadní část pouzdra podle přání ozdobit gravírovaným motivem. Díky tomu jsou každé hodinky jiné a dokonale vyjadřují osobnost svého majitele.

Nová vize

Hlavními poznávacími znaky hodinek Reverso dodnes zůstává obdélníkový tvar s jemnými křivkami a čistý design odkazující na styl art deco. Jaeger-LeCoultre ale nepřestává překvapovat novými komplikacemi a variantami osvědčeného modelu, což názorně ukázala i kolekce k 85. výročí značky Reverso.

V ní se designéři rozhodli jednoznačně oddělit tři řady hodinek Reverso – stroze elegantní řadu Classic s arabskými číslicemi, řadu Tribute s výraznějším designovým provedením a četnými komplikacemi a řadu One s drobnějším pouzdrem, určenou především pro ženy. Vedle základního provedení pouzdra nabízí také verze Duo a Duetto s dvěma různými číselníky.

Tato kolekce je zároveň vyjádřením nové vize značky, propojením bohaté tradice s charakterem současného životního stylu. Je ale jasné, že překvapením u nejpozoruhodnějších hodinek na světě ještě zdaleka není konec. Pokračování příběhu Reverso můžete sledovat třeba na YouTube kanálu Jaeger-LeCoultre.

Vybráno z Carollinum magazínu