Hodinky Patek Philippe – pocta vysokému hodinářství

Pánské hodinky v troufalém, neobvyklém, luxusním a možná trochu extravagantním provedení. I tak lze popsat čtyřmi patenty ověnčenou časomíru Patek Philippe nazvanou Alarm Travel Time 5520P.

O hodinářské manufaktuře Patek Philippe je známo, že se neřídí trendy. Nikdy nikoho nenapodobuje, s nikým se nesrovnává. Hodinky Patek Philippe jsou symbolem prestiže i vrcholem hodinářského umění a sestoupit z pomyslného hodinářského olympu značka rozhodně nehodlá. Dokazuje to i modelem Alarm Travel Time 5520P, který na první pohled zaujme čtyřmi korunkami. K čemu všechny slouží a proč jsou tyhle neobvyklé hodinky součástí nejvyšší kategorie hodinek zvané Grand Complications?

Proč chceme u hodinek velké komplikace?

Souslovím Grand Complications čili „velké komplikace“ jsou nazývány hodinky, které sdružují hned několik doplňkových mechanismů (komplikací) najednou. Výroba takovýchto strojků je většinou limitovaná a hodinky s tímto označením patří mezi sběratelské kousky. V případě novinky v platinovém pouzdře o průměru 42,2 mm tomu není jinak. Propojuje totiž funkci druhé časové zóny s budíčkem, a to v naprosto originální podobě.

Kolik hodin je u vás doma?

Hodinky jsou určeny aktivním cestovatelům. Lidem, kteří tráví značný čas v letadle, a změny časových pásem se za žádných okolností nesmí stát jejich noční můrou. S časomírou Alarm Travel Time 5520P se snadno zorientují v tom, kolik hodin je v místě, kde právě přistáli, a jaký je čas doma. Patek Philippe nazývá každou lokalitu pravým jménem. S polohou, v níž se cestovatel právě nachází, koresponduje místní – „local“ – čas. Místo, kam se vrací a kde je doma, určuje domácí – „home“ – čas zastoupený skeletovanou ručkou. Každý čas má kromě vlastní hodinové ručky i malou kulatou aperturu, tedy okénko, pro orientaci mezi dnem (bílá) a nocí (modrá). Čtyři souměrně umístěné korunky mají specifické funkce. Dvě na levé straně slouží k rychlé korekci místního času. Stisknutím horní korunky hodinu ubereme, dolní korunkou hodinu přidáme, a hodinová ručka se skokově pohne dopředu či dozadu. Pro lepší čitelnost je stejně jako minutová potažena luminiscenční vrstvou. Na tento mechanismus je napojen i datový věnec, který automaticky pohybuje s ručkou data na pozici 6. S komplikací jsme se setkali již před čtyřmi lety u modelu Calatrava Pilot Travel Time Ref. 5524 a právě z těchto pilotek novinka vychází.

Hodinky Alarm Travel Time 5520P na první pohled zaujmou čtyřmi korunkami, ta se zvonečkem aktivuje funkci budíku

Sofistikovaný budíček

Zdánlivou podobnost však naruší nejen čtvrtá korunka, ale i dvouokénková numerická apertura či apertura ve tvaru zvonku na pozici 12. Budíček, který je v případě této časomíry řešen naprosto inovativním způsobem, je stejně jako datum napojen na místní čas. Třetí korunkou vpravo nahoře alarm aktivujeme a deaktivujeme, případně ručně ukončujeme zvonění budíčku. Budíček je zajímavý z mnoha důvodů. Vychází z konceptu minutové repetice, kladívko bije do gongu uvnitř pouzdra a během čtyřicetivteřinového buzení udeří do jeho spirály zhruba devadesátkrát. Celý proces lze pozorovat skrze safírové dýnko. Budíček je zároveň čtyřiadvacetihodinový, nastavitelný v kontextu dne i noci. Tato denní doba je indikovaná bílou nebo modrou barvou v třetí kulaté apertuře. O aktivaci budíčku napoví apertura zvonečku. Je-li bílý, očekávejme zvonění, je-li černý, zvonit nebude.

Kvarteto korunek

Čtvrtou korunkou upravujeme ručky, včetně minutové, natahujeme a nastavujeme budíček. V numerické apertuře vidíme čas buzení. První číslice zastupuje hodinu, druhé dvojčíslí minuty s patnáctiminutovým intervalem (buzení tak probíhá ve čtvrt, v půl, tři čtvrtě nebo v celou).

Dvě korunky na levé straně pouzdra slouží k jednoduché a rychlé korekci místního času

Zlatý rotor automatického kalibru AL 30-660 S C FUS je dekorován ženevskými pruhy a calatravským křížem, symbolem značky. Tento přesný strojek (tolerance –3/+2 sekundy za den), obdařený pečetí kvality Patek Philippe, byl sestaven z 574 komponentů a je vodotěsný do 30 metrů, což je v případě takto sofistikovaného bicího strojku zcela výjimečné. Je proto perfektním příkladem vysokého hodinářství značky se slavnými iniciálami PP.

Zlatý rotor automatického kalibru je dekorován Ženevskými pruhy a calatravským křížem, symbolem značky Patek Philippe

Hodinky nabízíme ve značkovém butiku Patek Philippe v Pařížské ulici 9, v Praze 1.

Vybráno z Carollinum magazínu