Časy se nemění...

Breitling Navitimer Ref. 806 1959 Re-Edition

Přivítejme hodinky Navitimer Ref. 806 1959 Re-Edition, které jako by z oka vypadly původnímu modelu z roku 1959. Na první pohled vypadají téměř identicky, co se však změnilo, je strojek uvnitř pouzdra. Limitovaná edice „osmsetšestek“ nadchne nejednoho sběratele.

Text: Kateřina Daňková

Když v roce 1952 představil Willy Breitling první model Navitimer, šlo o zlomový okamžik. Mezi piloty si revoluční náramkový chronograf záhy vydobyl status „povinné výbavy“ každého kokpitu. Navitimery se staly legendou a dostaly přezdívku navigační „počítač“. V době, kdy neexistovaly GPSky a palubní počítače, jak je známe dnes, to byly právě navitimery, jež umožnily veškeré výpočty spojené s navigací letadla.

Breitling letos obohatil svoji kolekci o model Navitimer Ref. 806 1959 Re-Edition. Reedice hodinek z roku 1959 oživuje pilotní ikonu v provedení, které zůstává věrné svému předchůdci, a to do nejmenších detailů. Reedice ctí všechny prvky původních navitimerů s označením Breitling Ref. 806, včetně celočerného číselníku se sčítači v barevném provedení „tón v tónu“ a otočné lunety s operlenou obrubou.Současný generální ředitel manufaktury Breitling Georges Kern si je jistý, že reedice původních navitimerů umožní skalním i novým příznivcům značky užít si svůj vlastní kousek historie pilotních hodinek. Resuscitování původního modelu proběhlo s maximální pečlivostí, designéři oživili každičký detail. Čtyřiadevadesát perliček na obrubě lunety se shoduje s počtem u původního modelu Navitimer z roku 1959. Ocelové pouzdro dostalo naprosto identický tvar, včetně rohů pro uchycení řemínku, a shodný průměr 40,9 mm. Dokonce zůstal zachován i materiál a tvar akrylového sklíčka. Všechny tyto drobné detaily ještě umocňují charakter reedice a přibližují jej původnímu modelu, což jistě potěší každého nadšence do historických hodinek.Zvýšila se jen vodotěsnost, která je u novinky 30 metrů, a na luminiscenční prvky byla použita vrstva nátěru Super-LumiNova. Nutno dodat, že jeho odstín ctí historickou předlohu. Co se změnilo, je strojek, ten však z respektu k původnímu kalibru Venus 178 zůstává s ručním nátahem. Premiéru zažívá kalibr B09 vycházející z dnes již ikonického in-house strojku s označením B01, certifikovaného chronometru COSC s chronografem. Tímto strojkem budou osazeny i další historické reedice, které manufaktura Breitling plánuje.

Na číselníku Navitimeru z roku 1959 byl použit symbol okřídleného štítu organizace AOPA (Aircraft Owners and Pilots Association). V této podobě byly hodinky dostupné na americkém trhu, na tom evropském logo AOPA chybělo. Raritní logo však k hodinkám neodmyslitelně patří, proto se jím může pochlubit i tato limitovaná edice. Skutečný odkaz počátku moderního letectví v ryzí podobě je dostupný v počtu 1959 kusů.

Model – reference: AB0910371B1X1

Kalibr: COSC certifikovaný in-house strojek B09 s ručním nátahem

Chronograf s rezervou chodu zhruba 70 hodin

Průměr pouzdra: 40,9 mm, ocel

Vodotěsnost: 30 metrů

Akrylové konvexní sklíčko

Vybráno z Carollinum magazínu