Baselworld a novinky roku 2017

PATEK PHILIPPE

5320G

Nový perpetuální kalendář od manufaktury Patek Philippe z kolekce Grand Complications byl velkým překvapením letošního veletrhu v Basileji. Neobvyklý vintage look je inspirován hodinkami Calatrava ref. 2405 z roku 1940. 

Pouzdro z bílého 18karátového zlata nese zajímavé designové rysy. Patří mezi ně trojitě odstupňované rohy s hranami ve stylu art deco a dvojitě odstupňovaná luneta. Dále pak do pouzdra zapuštěná cylindrická korunka či vypouklé safírové sklíčko. Lakovaný číselník v krémové barvě s arabskými zlatými číslicemi vyplněnými luminiscenční vrstvou superluminova evokuje pilotní hodinky. Ručičky v designu padesátých let minulého století jsou rovněž opatřeny luminiscenční vrstvou pro lepší čitelnost za šera.


Velikost pouzdra 40 mm. Dýnko s průhledem do stroje s možností vložení pevného dýnka z bílého zlata, které je součástí balení. Kožený řemínek z aligátora. Překlápěcí spona z bílého zlata. Manufakturní automatický strojek 324 S Q, frekvence 4 Hz, rezerva chodu přibližně 40 hodin. Voděodolnost 30 m.

5372P

Kombinace dvou velkých komplikací, jakými jsou perpetuální kalendář a dvojitý chronograf s mono-pusherem (start a stop stejným tlačítkem), je pro hodináře vždy výzvou. 

V manufaktuře Patek Philippe se však podařilo obě komplikace vtěsnat do platinového pouzdra o průměru pouhých 38,3 mm. Nechybí měsíční fáze, indikátor dne a noci a přestupného roku. Hodináři manufaktury Patek Philippe opět dokázali, že jsou mistry v oblasti miniaturizace.

Platinové pouzdro o průměru 38,3 mm, lakovaný modrý číselník zdobený metodou broušení sunburst. Strojek CHR 27-525 PS Q na ruční nátah s rezervou chodu přibližně 43 hodin pracuje na frekvenci 3 Hz. Obsahuje 476 součástek, 12 můstků a 31 kamenů. Voděodolnost 30 m.

ROLEX

Oyster Perpetual Sea-Dweller (ref. 126600)

Rolex letos slaví 50leté výročí ikonického modelu Sea-Dweller uvedením jeho nové verze. Novinka má robustnější 43milimetrové pouzdro osazené manufakturním automatickým strojkem s označením 3235. Tento strojek nové generace má 14 patentů pro zvýšení odolnosti vůči nárazům, otřesům a magnetismu s prodlouženou rezervou chodu 70 hodin. Jde o certifikovaný chronometr s denní odchylkou +2/-2 vteřiny. 

Pro lepší čitelnost datumovky je Sea-Dweller poprvé vybaven zvětšovací čočkou „Kyklop“ na pozici tři. Číselník nese název Sea-Dweller vyvedený v červené barvě, jak tomu bylo u původního modelu z roku 1967. Vodotěsnost 1220 metrů je zaručena díky heliovému ventilu, jenž byl patentován manufakturou Rolex téhož roku při uvedení hodinek Sea-Dweller na trh.

Pouzdro hodinek z nerezové oceli 904L. Šroubovatelná korunka se systémem Triplock. Jednosměrně otočná luneta s 60minutovou škálou opatřená vrstvou Cerachrom – povrch odolný proti poškrábání a UV záření. Indexy a ručičky pokryty luminiscenční vrstvou Chromalight s modrým odstínem. Ocelový tah Oyster s bezpečnostní překlápěcí sponou a systémem pro snadnou úpravu velikosti pro nošení přes neopren. Rezerva chodu automatického manufakturního strojku 3235 přibližně 70 hodin.

Cellini Moonphase (ref. 50535)

Kolekce Rolex Cellini byla letos obohacena o model se dvěma oblíbenými komplikacemi, měsíční fáze a datumovky odečítané z obvodu číselník za pomocí čtvrté centrální ručičky se srpkovitým zakončením. Měsíční fáze je odečítána z decentralizovaného disku na pozici šest pomocí indikátoru na pozici dvanáct. Disk je vyveden v modrém emailu a úplněk pak z meteoritu, což zajímavým způsobem podporuje symboliku vesmírného tělesa. 

Manufakturní strojek s automatickým nátahem je opatřen patentovaným modulem pro měsíční fázi s astronomickou přesností na 122 let. Pouzdro z 18karátového růžového zlata Everose v klasickém rozměru 39 mm. Bílý lakovaný číselník. Hodinová a minutová škála s 31denní škálou pro funkci odečítání data. Měsíční fáze. Řemínek z hnědé krokodýlí kůže a s bezpečnostní překlápěcí sponou z růžového zlata Everose – letos poprvé použito u modelu Cellini. Šroubovatelná korunka. Voděodolnost 50 m. Manufakturní automatický strojek 3195 s rezervou chodu přibližně 48 hodin. Certifikovaný chronometr s denní odchylkou +2/-2 vteřiny.

BREITLING

Navitimer Rattrapante 

Legendární pilotní hodinky Navitimer se dočkaly nové verze. Tentokrát s komplikací rattrapante čili dvojitého chronografu. K dostání jsou hned dvě varianty. 

Ocelová a z růžového 18karátového zlata, která je zároveň limitovanou edicí čítající 250 kusů. Krásným detailem pro milovníky značky Breitling je rozložení loga manufaktury na spodní straně obou ručiček chronografu, a sice na písmeno „B“ a kotvu. O chod se stará nový manufakturní strojek B03 s automatickým nátahem a rezervou chodu minimálně 70 hodin s frekvencí 4 Hz. Strojek se pyšní hned dvěma novými patenty.

Velikost pouzdra 45 mm, obousměrně otočná luneta s logaritmickou škálou pro zjednodušení matematických výpočtů a převodů jednotek, dvojitý chronograf, malá datumovka. Voděodolnost do 30 m.

Superocean Héritage II 46

Jak už římská číslice dvě v názvu napovídá, jde o redesign původního modelu. Na první pohled rozpoznatelnými znaky jsou rozdělená luminiscenční vrstva na hodinové ručičce a luneta z high-tech keramiky odolné proti poškrábání. 

Upgrade zasáhl i strojek. Jde o spolupráci manufaktur Breitling a Tudor. Nový manufakturní strojek s označením B20 se vyznačuje minimálně 70hodinovou rezervou chodu. V několika barevných provedeních, nově i v bronzové hnědi s hnědým koženým řemínkem z teletiny podšitým pryží s překlápěcí sponou.

Velikost pouzdra 46 mm, jednosměrně otočná luneta z high-tech keramiky s pětiminutovou škálou, šroubovací korunka, vodotěsnost do 200 m, strojek s automatickým nátahem a rezervou chodu 70 hodin pracuje na frekvenci 4 Hz.

HAMILTON

ODC X-03

Značka Hamilton má dlouhou tradici hodinek propojených s Hollywoodem. Nebrání se ani sci-fi filmům. Nový model ODC X-03 má rovněž spojitost se sci-fi filmem. Konečnou podobu tato extravagantní časomíra získala díky produktovému designérovi Nathanu Crowleymu, jenž spolupracoval na filmu Interstellar. 

Číselník znázorňuje průhled oknem z vesmírné stanice na planetu Jupiter, jež je fotorealisticky vytištěna na 3D tiskárně. Hexagonální pouzdro je vyrobeno z titanu s PVD úpravou. Hodinky mají celkem tři číselníky. Největší je určen pro lokální čas, pohání jej automatický strojek ETA 2671. Zbylé dva (UTC a domácí čas) jsou poháněny každý svým quartzovým strojkem ETA 901.001. Časy lze seřizovat pomocí výklopných korunek skrytých v bocích pouzdra.

Titanové pouzdro o rozměrech 49 x 52 mm. Vodotěsnost 100 m. Rezerva chodu strojku ETA 2671 je přibližně 60 hodin. Limitovaná edice 999 kusů.

Intra-Matic 68 Chronoauto

Nostalgická vzpomínka na konec šedesátých let. Manufaktura Hamilton se rozhodla pro tento retrochronograf s inverzním „panda“ číselníkem. 

Velká vyčnívající tlačítka pro snadnější manipulaci s chronografem jen podtrhují retro vzhled. Tachymetrická škála po obvodu číselníku a malá datumovka na pozici šest patří k tomuto typu hodinek spjatých s automobilem, stejně jako kožený perforovaný řemínek.

Velikost ocelového pouzdra 42 mm, strojek H-31 (upravená ETA Valjoux 7753) s prodlouženou rezervou nátahu na 60 hodin. Vodotěsnost 100 m. Limitovaná edice 1968 kusů.

Vybráno z Carollinum magazínu