Adrenalinový zážitek (Článek o manufaktuře Breitling)

Tento článek byl zveřejněn v zimním čísle čtvrletníku Luxury Guide v roce 2013.

Text: Kateřina Daňková

Foto: archiv Breitling, Luxury Guide

Výstava Baselworld 2013 nabídla nespočet ohromujících zážitků. Na této světové hodinářské exhibici se každoročně setkáváme s novými časomírami, jejichž funkce a přednosti posouvají rok od roku limity hodinářského umění.

BRT Luxury guide

Bylo tomu tak i v případě Breitlingu, ten se mimo jiné pochlubil novinkou Emergency II, o níž se dá mluvit spíš jako o multifunkčním zařízení než jako o klasických hodinkách. Tento profesionální ochránce života funguje jako lokalizátor v případě, že se ztratíte na vysokohorské expedici nebo si vaše letadlo vyžádá nouzové přistání v necivilizovaném světě. Model Emergency II navazuje na stejnojmenný model z roku 1995, je však vylepšený o několik důležitých funkcí. Breitling LGTou nejvýznamnější je anténa vysílající duální tísňovou frekvenci, a to i při extrémních teplotách minus dvacet až plus padesát pět stupňů Celsia. Anténa je umístěná v tubusu pod číselníkem a dá se snadno vytáhnout pomocí šroubovací korunky. Původní frekvence 121,5 MHz je doplněna o modernější frekvenci 406 MHz. Na kmitočtu 406 MHz dochází k efektivnějšímu využití systému SAR (mezinárodní družicový systém pro službu pátrání a záchrany), signál je mnohem přesnější, snadno detekuje falešný poplach a je také mnohem lépe lokalizovatelný než kmitočet s nižší frekvencí. Faktem je, že si Breitling s touto svou inovativní funkcí tak trochu „naběhl". Nový systém zapříčinil mnohá úskalí, více či méně byrokratického charakteru. Vyřídit všechna povolení, smlouvy a registrace u společností nadnárodního charakteru, které zajišťují správu nad orbitálními a geostacionárními družicemi přijímajícími nouzovou signalizaci, je velmi časově náročné. Proto se novinka zatím na trhu neobjevila a viceprezident Jean-Paul Girardin slibuje její uvedení zhruba na přelom roku 2013. Jak sám říká: „Rozhodli jsme se představit něco, co už nepatří do hodinářské sféry, přijali jsme výzvu inovace a technologie a jsme opravdovými průkopníky v tomto oboru. To s sebou přináší i jisté komplikace." Na tyto unikátní speciály už je vystaveno mnoho závazných objednávek, trpělivost se ale tentokrát zákazníkům vyplatí. Pouzdro z titanu váží pouhých 140 gramů, na první pohled zaujme svou velikostí: v průměru má 51 mm. Hodinky se strojkem SuperQuartz a certifikátem COSC s přesností chodu na 1/100 sekundy nemají tradiční baterku, ale akumulátor, jsou tedy vybaveny speciální nabíječkou.

NEJZNÁMĚJŠÍ CHRONOGRAFY

Není to však model Emergency, který značku Breitling proslavil. Ta je známá především svými chronografy. První náramkový chronograf vznikl v roce 1915 a za první světové války byl velkým přínosem pro piloty. Ti díky němu mohli měřit, jak dlouho jim v nádržích letounů vydrží palivo. Dalším mezníkem v historii chronografu, za kterým stojí hodinářská legenda Breitling, bylo uvedení dvou modelů, jež jsou s obměnami, ale pod stejnými názvy vyráběny dodnes. V roce 1942 to byly hodinky Breitling Chronomat, první chronograf s kruhovým logaritmickým meřítkem, a o deset let později byl představen nestárnoucí model Navitimer, který v době, kdy neexistoval systém GPS, zvládl kvalitně navigovat piloty či námořníky a stal se jedním z nejoblíbenějších časomír mezi těmito profesionály.

Breitling LG

Srdcová záležitost pojící aviatiku a Breitling je vidět nejen na produktech, které značka každoročně představuje, ale především na sponzorské spolupráci. Pod křídly Breitling létá světoznámý Jet Team sedmi pilotů, již představují své akrobatické umění na českých letounech Albatros L-39 C a letos byli k vidění také u nás na airshow CIAF v Hradci Králové. Vraceli se ze světového turné, celých dvanáct měsíců strávili na vzdušných cestách nad Čínou, zeměmi jihovýchodní Asie, jižní Koreou, Japonskem a Ruskem. Nalétali rekordních čtyřicet tisíc kilometrů a jejich leteckou show viděly miliony lidí. Breitling je už padesát let také hlavním sponzorem legendárního leteckého závodu Reno Air Race, probíhajícího každoročně v americké Nevadě, o němž se traduje, že je nejnapínavějším a také nejnebezpečnějším závodem ve vzduchu vůbec. Pod logem Breitling obletěli v roce 1999 v horkovzdušném balonu (!) poprvé celou zeměkouli Švýcar Bertrand Piccard a Angličan Brian Jones. Jejich let trval téměř dvacet dní, urazili vzdálenost 46 666 kilometrů ze Švýcarska na východ přes Asii a Ameriku až do Afriky. Část stříbrného obalu balonu Orbiter 3 se nachází také v moderní budově centrály společnosti Breitling. Na stěně v přízemí visí pozůstatek rekordního aerostatu, který má ojedinělé privilegium: nemusí být sterilně čistý jako většina věcí a lidí v budově. Balon přistál v egyptské poušti, a tak je tato originální dekorace plná saharského písku.

NOVÁ ETAPA

V sedmdesátých letech se společnost Breitling dostala do finančních potíží kvůli celosvětovému rozmachu levných quartzových hodinek z Ameriky a Dálného východu. Tehdejší majitel Willy Breitling se nechtěl smířit s koncem tak věhlasného brandu a sháněl investora.

 BFB Beckham

Potřeboval někoho, kdo zachová dobré jméno firmy a povede ji progresivním směrem. Tím byl Ernest Schneider, elektroinženýr a pilot se zkušeností s vedením hodinářské firmy. Schneider koupil společnost 5. dubna 1979, za tři roky se centrála Breitling přestěhovala do Grenchenu, kde v nových budovách sídlí dodnes. Měli jsme možnost vidět proces výroby hodinek na vlastní oči. V Grenchenu najdete vývojové oddělení, servisní centrum pro švýcarský trh a také kompletační provoz zajišťující mimo jiné dodávky časomír Breitling do celého světa. Jedním z důležitých mezníků v novodobé historii značky je výstavba manufaktury v La Chaux-de-Fonds v roce 2002.Právě zde započala výroba in-house strojků, jež byla významným krokem k samostatnosti, k odpoutání se od „nestálých milenek", jakými mohou být subdodavatelé, a především ke zvýšení hodinářské prestiže u konkurence i zákazníků.

 Manufaktura Breitling LG

Manufaktura Breitling patří mezi nejmodernější na světě, najdete zde sofistikované zlepšováky: prototypy nejrůznějších strojů, které zrychlují a zefektivňuji výrobní proces, automatizovanou výrobní linku a robotizovanou kontrolní stanici. Tady mohou vznikat chronometry s COSC certifikací, in-house kalibry B.01, B.02, B.04 a B.05. Technicky dokonalá „bénulajednička" byla do posledního šroubku navržena v Breitlingu, chronograf z 346 součástek garantuje více než sedmdesátihodinovou dobu chodu, tento samonátah představený v roce 2009 patří mezi nejoblíbenější kalibry značky.Někomu by se hodinky Breitling mohly zdát příliš sportovní a málo luxusní. Řešením pro náročné je Breitling for Bentley, časomíry, jejichž exkluzivní sofistikovaný bok nechá málokoho chladným. Prvky převzaté z automobilového světa jako mřížka masky či paprskovitý vzhled kol se vyjímají na strojcích i číselnících hodinek a potěší všechny, kdo jezdí v Bentley, starší pány i mladé aristokraty či fotbalisty - tyto hodinky na svém zápěstí hrdě ukazuje i ambasador značky David Beckham!

Vybráno z Carollinum magazínu