Nejkomplikovanější hodinky, které kdo kdy vyrobil

Článek napsán ve spolupráci s Vacheron Constantin.

Není mnoho hodinářských značek, které jsou schopné vyrobit hodinky podle přání. Toho si je vědom i tajemný klient, který utratil miliony eur za unikátní hodinky Vacheron Constantin s referencí 57260.

Vacheron Constantin Reference 57260

Informace, na kolik si Vacheron Constantin hodinky skutečně cenil, stejně tak jako totožnost klienta jsou tajné. Za jistě astronomickou sumu získal klient ojedinělé kapesní hodinky, které se vyvíjely 8 let, mají 2800 součástek, 2 číselníky a 57 komplikací. Vzniklo tak dílo, které je skutečně originální kombinací tradiční a vyspělé hodinařiny.

Vacheron Constantin Reference 57260

Zajímavý byl i samotný zrod a vývoj hodinek. Zadání od klienta bylo jasné: vytvořit nejsložitější hodinky 21. století, čítající minimálně 36 komplikací. Tým tří hodinářů pracoval dva měsíce, aby zjistil, že je to možné, a vytvořil první návrh. 

V té chvíli už ale hodináři věděli, že chtějí pokořit mnohem vyšší metu. V mysli si stanovili cíl 46–49 komplikací, který byl tak ambiciózní, že jej zpočátku i tajili. Konečným číslem 57 komplikací však překonali sami sebe i díky velkému osobnímu nasazení.

Vacheron Constantin Reference 57260

Byla to šance, kterou dostanete jen jednou za život. Usilovně pracovali 8 let a s blížícím se termínem obětovali svému nadšení více a více času včetně dovolených a víkendů.

Vacheron Constantin Reference 57260

Co obnáší technický triumf v podání Vacheron Constantin?

  • 6 funkcí pro měření času,
  • 7 funkcí perpetuálního kalendáře,
  • 8 funkcí židovského kalendáře,
  • 9 funkcí astronomického kalendáře,
  • 1 funkce lunárního kalendáře,
  • 1 funkce církevního kalendáře,
  • 4 funkce chronografu,
  • 7 funkcí alarmu,
  • 8 funkcí westminsterské zvonkohry,
  • 6 jiných funkcí.

Dobrým příkladem za všechny je komplikace židovského perpetuálního kalendáře. Hodináři se jako první museli vypořádat s několika zpočátku až neřešitelnými problémy. Ty se týkaly nejen toho, že jde o složité matematické kalkulace, odlišné vnímání jednotek času a jejich srozumitelné zobrazení, ale i skloubení několika kalendářů najednou včetně lunárního a gregoriánského kalendáře v jedněch hodinkách.

Vacheron Constantin Reference 57260

Židovský kalendář počítá roky podle polohy Slunce a měsíce podle Měsíce. Mechanismus se tak musí vyrovnat s přestupnými roky a jednotlivými měsíci i dny, které mají odlišnou délku. Zároveň musí respektovat výjimky pro důležité židovské svátky, které připadají na konkrétní dny. Je úžasné si uvědomit, že židovský perpetuální kalendář je jen jednou z padesáti sedmi komplikací.

Vacheron Constantin Reference 57260

Díky umu hodinářů z Vacheron Constantin se tak můžeme kochat hodinkami s komplikacemi, které ještě nikdy nikdo nedokázal přenést do hodinářského světa. Jejich kompletní výčet naleznete na stránkách Vacheron Constantin.

Vybráno z Carollinum magazínu