Tudor v době chronografů

Značka proslulá časomírami potápěčů vyrábí už padesát let hodinky s chronografem. Tudor, v dnešní době jedna z nejpopulárnějších hodinářských značek na našem trhu, oslavuje hodinářskou komplikaci, která je i v moderní době stále na vrcholu popularity.

Text: Kateřina Daňková

Tudor, dceřiná společnost značky Rolex, již v roce 1926 založil Hans Wilsdorf jako dostupnější variantu hodinek s korunkou ve znaku, má dnes auru sportovních hodinek s vintage designem. Nejoblíbenější je vskutku rozvětvená řada Black Bay, ale nejen ta. Výrazná a stále žádaná je i kolekce Heritage Chrono, která vychází z padesát let starého designu chronografu, prvního od Tudoru.

Chronograf s manuálním nátahem z produkce Tudor z roku 1970 nesl název Oysterdate. Robustní sportovní hodinky byly osazeny strojkem Valjoux 7734 a vyráběny ve třech referencích. První varianta, reference 7031, měla lunetu s plexi diskem a tachymetrickou stupnicí, ta se hodila především při měření rychlosti v kilometrech za hodinu mezi dvěma body. Reference 7032 s leštěnou ocelovou lunetou byla také vybavena tachymetrickou škálou, třetí reference 7033 měla mít otočnou lunetu. Bohužel se její výroba nikdy neuskutečnila a zůstalo jen u prototypu. V roce 1971 jsme přivítali druhou generaci chronografů s ručním nátahem, pod jménem Monte Carlo se začala prodávat série 7100 se strojkem Valjoux 234, vylepšeným o řadič a vertikální spojku. Poprvé jsme mohli vidět i neobvykle výrazný číselník. Pro tuto časomíru byla signifikantní modrá a šedá barva číselníku, opět se sešly tři různé reference hodinek.

V roce 1976 se Tudor pochlubil prvními automatickými hodinkami, které měly chronograf. Prince Oysterdate nebo také Big Block, jak se novým hodinkám říkalo. Tenhle velikán zažil pokračování i na konci osmdesátých let, s jemnými změnami byl jedním z nejprodávanějších modelů v portfoliu značky. Opět jsme se dočkali tří referencí, jejichž estetika vycházela z úplně prvního modelu. Byly k dispozici různé varianty číselníků, u nichž se prohluboval kontrast mezi použitými barvami. Uvnitř už pracoval legendární strojek Valjoux 7750, který měl stejnou velikost jako Valjoux 234. Jen za ruční nátah vyměnili hodináři automatický kalibr.

V roce 1995 se změnily proporce pouzdra, stalo se subtilnějším, linie byly jemnější. Série 79200 se stala spojencem dobrodruhů i elegánů. V roce 2010 se v rámci 40. výročí původního chronografu značka vrátila ke kořenům a vznikly modely velmi podobné hodinkám ze sedmdesátých let. Tehdy jsme vůbec poprvé objevili kolekci Heritage Chrono, jejíž význam je v historii značky nezastupitelný. Tehdy byl totiž vzkříšen prototyp 7033 s otočnou lunetou ze sedmdesátých let, který kolekci udává tempo dodnes. Rok 2013 přinesl keramickou variantu chronografů Fastrider Black Shield, zásadní moment přišel o čtyři roky později, kdy manufaktura Tudor začala osazovat hodinky in-house strojky. 

Sice jde o spojení s dalším významným brandem Breitling, který vyrábí většinu komponentů, nicméně strojek je to perfektní. Disponuje 70hodinovou rezervou chodu a je certifikován přesností chodu COSC, což v praxi znamená, že se hodinky mohou zrychlovat/zpomalovat jen o -4/+6 sekund denně. Manufakturní chronograf je součástí těch nejdůležitějších modelů s chronografem, které u značky Tudor najdeme. Není jich málo a ten nedávno představený, celočerný v limitované edici Black Bay Chrono Dark rozhodně patří do sbírky sběratelů.

Značku Tudor prodává butik Carollinum, Pařížská 11, Praha 1.

Vybráno z Carollinum magazínu