Legenda mezi chronografy: Cosmograph Daytona
Model známý prostě jako „Daytona“, nejslavnější a nejžádanější chronograf na světě, slaví letos padesáté výročí. Přečtěte si, jak tato legenda vlastně vznikla.
Daytona- magnet na rekordy
Historie chronografu Daytona je úzce spjata se stejnojmenným okruhem v USA. Musíme se tedy vrátit v čase na písečnou pláž ve floridském městě Daytona. Tam už v roce 1935 britský jezdec Sir Malcolm Campbell dosáhl rekordu s rychlostí 445 km/h. I tento muž nosil od začátku třicátých let na zápěstí hodinky Rolex Oyster.
Sir Malcom Campbell ovšem nebyl jediným rekordmanem tohoto místa. Vzhledem k množství světových rychlostních rekordů, které padly na zdejší 35 km dlouhé písečné dráze, je Daytona nazývaná „hlavním městem rychlosti“.
Sir Malcolm Campbell, 1932 (Zdroj foto: Rolex)
Daytona International Speedway
Základy okruhu tak, jak ho známe teď, byly ovšem položeny až v roce 1959. Od té doby se Daytona International Speedway fanouškům vrývá do paměti jako fascinující čtyřkilometrový ovál.
Zatáčky klopené v úhlu 31 stupňů umožňují fascinující akceleraci a přímo vybízejí k automobilovým závodům, jako jsou např. Daytona 500 či čtyřiadvacetihodinový vytrvalostní Rolex 24 At Daytona.
Stavba závodního okruhu Daytona (Zdroj foto: Rolex)
Hodinky pro závodní jezdce
Jak i název napoví, Daytony byly navrženy, aby splňovaly potřeby profesionálních závodníků a motoristického sportu jako takového. Hodinky v obtížných podmínkách obstály a staly se nezbytnou výbavou posádek.
Držitelem hodinek Daytona je například herec a vášnivý motorista Paul Newman, který je získal v roce 1995 po vítězství Rolex 24 At Daytona v kategorii GTS-1. Hodinky ale nebyly prvním hercovým exemplářem ve sbírce. Tento model chronografu Newman nosil již desítky let před vítězstvím ve svém osobním i filmovém životě.
Paul Newman, Rolex a závody (Zdroj foto: Rolex)
Kromě toho je Cosmograph Daytona také oficiální časomírou čtyřiadvacetihodinového závodu v Le Mans. Tyto hodinky velmi ráda nosí i výrazná persona tohoto závodu, Tom Kristensen. Tom je ambasador značky Rolex a jediný jezdec, jenž dokázal tento prestižní francouzský závod vyhrát osmkrát.
Osminásobný vítěz závodu Le Mans a ambasador značky Rolex Tom Kristensen. (Zdroj foto: Rolex)
Uvedení Cosmographu Daytona
V roce 1963 byl poprvé představen Cosmograph Daytona, jemuž dal jméno už v té době slavný závodní okruh.
Rolex tím zahájil výrobu nové generace chronografů, zaměřujících se na oblast motorismu a automobilových závodů, kde je přesnost a spolehlivost časoměřičů stěžejní.
Novinkou se oproti předchozím chronografům stala tachymetrická stupnice, kterou vývojáři a technici přemístili z číselníku na lunetu, kdy jasnou čitelnost zajistili díky kontrastním sčítačům.
Rolex Daytona z roku 1963 (Zdroj foto: Rolex)
Vývoj Dayton neustal v roce 1963 nesutal a za svou padesátiletou existenci chronograf doznal i mnoha dalších technických vylepšení. Například v roce 1988 byla poprvé předvedena automatická verze s novým designem a Daytony se staly opravdovou ikonou.
Dalším milníkem byl rok 2000, kdy Rolex začal strojek vyrábět kompletně sám a ještě více tak zdůraznil svoji technologickou vyspělost.
I v roce 2013 si Rolex Daytona drží pověst průkopníka v oblasti techniky a designu, což dokazuje kalibr 4130 iletošní novinka.
Kalibr 4130
Znalci ocení kvalitu a technické provedení kalibru 4130 s rezervou chodu 72 hodin a vláskem setrvačky vyrobeného z patentovaného materiálu PARACHROM. Ten disponuje vysokou stabilitou při změnách teploty, není citlivý na magnetické pole a v případě nárazů je desetkrát přesnější než tradiční vlásek.
Strojek Daytona 4130 (Zdroj foto: Rolex)
Nadčasová novinka
V letošním roce je model OYSTER v profesionální řadě vůbec poprvé představen v platině. Lesklé platinové pouzdro o průměru 40 mm je vodotěsné do 100 metrů, stejně tak je patentovaným vodotěsným systémem opatřena i šroubovací korunka a tlačítka.
Rolex Daytona v platinovém provedení (Zdroj foto: Rolex)
Neotřelé barevné spojení kaštanově hnědé lunety ze speciálního keramického materiálu CERACHROM odolného proti korozi či opotřebení a ledově modrého číselníku vytváří z hodinek nadčasový kus.