Legenda mezi chronografy: Cosmograph Daytona

Model známý prostě jako „Daytona“ je nejslavnější a nejžádanější chronograf na světě. Přečtěte si, jak tato legenda vlastně vznikla.

Text: Carollinum

Daytona- magnet na rekordy

Historie chronografu Cosmograph Daytona je úzce spjata se stejnojmenným okruhem v USA. Musíme se tedy vrátit v čase na písečnou pláž ve floridském městě Daytona. Tam už v roce 1935 britský jezdec Sir Malcolm Campbell dosáhl rekordu s rychlostí 445 km/h. I tento muž nosil od začátku třicátých let na zápěstí hodinky Rolex Oyster.

Sir Malcom Campbell ovšem nebyl jediným rekordmanem tohoto místa. Vzhledem k množství světových rychlostních rekordů, které padly na zdejší 35 km dlouhé písečné dráze, je Daytona nazývaná „hlavním městem rychlosti“.

Sir Malcolm Campbell, 1932 (Zdroj foto: Rolex)Sir Malcolm Campbell, 1932 (Zdroj foto: Rolex)

Daytona International Speedway

Základy okruhu tak, jak ho známe teď, byly ovšem položeny až v roce 1959. Od té doby se Daytona International Speedway fanouškům vrývá do paměti jako fascinující čtyřkilometrový ovál.

Zatáčky klopené v úhlu 31 stupňů umožňují fascinující akceleraci a přímo vybízejí k automobilovým závodům, jako jsou např. Daytona 500 či čtyřiadvacetihodinový vytrvalostní Rolex 24 At Daytona.

Stavba závodního okruhu Daytona (Zdroj foto: Rolex)Stavba závodního okruhu Daytona (Zdroj foto: Rolex)

Hodinky pro závodní jezdce

Jak i název napoví, Daytony byly navrženy, aby splňovaly potřeby profesionálních závodníků a motoristického sportu jako takového. Hodinky v obtížných podmínkách obstály a staly se nezbytnou výbavou posádek.

Držitelem hodinek Daytona byl například herec a vášnivý motorista Paul Newman, který je získal v roce 1995 po vítězství Rolex 24 At Daytona v kategorii GTS-1. Hodinky ale nebyly prvním hercovým exemplářem ve sbírce. Tento model chronografu Newman nosil již desítky let před vítězstvím ve svém osobním i filmovém životě.  Newmanovi Daytony ref. 6239 z osmašedesátého roku prodal v roce 2017  aukční dům Phillips za 17,753 milionu dolarů.

 Paul Newman, Rolex a závody (Zdroj foto: Rolex) Paul Newman, Rolex a závody (Zdroj foto: Rolex)

Kromě toho je Cosmograph Daytona také oficiální časomírou čtyřiadvacetihodinového závodu v Le Mans. Tyto hodinky velmi ráda nosí i výrazná persona tohoto závodu, Tom Kristensen. Bývalý dánský závodník je stále ambasador značky Rolex a jediný jezdec, jenž dokázal tento prestižní francouzský závod vyhrát devětkrát.

Devítinásobný vítěz závodu Le Mans a ambasador značky Rolex Tom Kristensen. (Zdroj foto: Rolex)

Uvedení Cosmographu Daytona

V roce 1963 byl poprvé představen Cosmograph Daytona, jemuž dal jméno už v té době slavný závodní okruh.

Rolex tím zahájil výrobu nové generace chronografů, zaměřujících se na oblast motorismu a automobilových závodů, kde je přesnost a spolehlivost časoměřičů stěžejní.

Novinkou se oproti předchozím chronografům stala tachymetrická stupnice, kterou vývojáři a technici přemístili z číselníku na lunetu, kdy jasnou čitelnost zajistili díky kontrastním sčítačům.

Rolex Daytona z roku 1963 (Zdroj foto: Rolex)Rolex Daytona z roku 1963 (Zdroj foto: Rolex)

Vývoj modelu Daytona v roce 1963 neustal a za svou více než padesátiletou existenci doznal i mnoha dalších technických vylepšení. Například v roce 1988 byla poprvé předvedena automatická verze s novým designem a Daytony se staly opravdovou ikonou.

Dalším milníkem byl rok 2000, kdy Rolex začal strojek vyrábět kompletně sám a ještě více tak zdůraznil svoji technologickou vyspělost.

I v roce 2013 si Rolex Daytona drží pověst průkopníka v oblasti techniky a designu, což dokazuje kalibr 4130.

Kalibr 4130

Znalci ocení kvalitu a technické provedení kalibru 4130 s rezervou chodu 72 hodin a vláskem setrvačky vyrobeného z patentovaného materiálu PARACHROM. Ten disponuje vysokou stabilitou při změnách teploty, není citlivý na magnetické pole a v případě nárazů je desetkrát přesnější než tradiční vlásek.

Strojek Daytona 4130 (Zdroj foto: Rolex) Strojek Daytona 4130 (Zdroj foto: Rolex)

Luxusní klasika

V roce 2013 byl model Cosmograph Daytona In Platinum Reference 116506 v profesionální řadě vůbec poprvé představen v platině. Lesklé platinové pouzdro o průměru 40 mm je vodotěsné do 100 metrů, stejně tak je patentovaným vodotěsným systémem opatřena i šroubovací korunka a tlačítka. 

Rolex Daytona v platinovém provedení (Zdroj foto: Rolex) Rolex Daytona v platinovém provedení (Zdroj foto: Rolex)

Neotřelé barevné spojení kaštanově hnědé lunety ze speciálního keramického materiálu CERACHROM odolného proti korozi či opotřebení a ledově modrého číselníku vytváří z hodinek nadčasový kus. Dnes jde o jeden z nejžádanějších modelů značky a v nabídce najdete víc než desítku variant s různými barvami číselníků i lunet. Volit lze mezi ocelí, bicolour verzí, zlatem a platinou. Co zůstává v jediné možné alternativě je velikost pouzdra 40 mm. Proč totiž měnit to, co je dokonalé.

Zlato Everose použité na pouzdře  dokonale souzní s černou keramickou lunetou a kaučukovým řemínkem

Hodinky Rolex prodává Carollinum Rolex Boutique, Pařížská 14, Praha 1.

Vybráno z Carollinum magazínu