Nejcennější hodinky světa od Patek Philippe

Náleží jí stálé místo na žebříčku nejluxusnějších hodinek a na aukcích se Patek Philippe řadí k nejprestižnějším značkám s nejvyššími příhozy. Poslední dražba však překonala všechna očekávání. Představujeme vám hodinky za více než 715 milionů korun...

Text: Kateřina Daňková

Patek Philippe platí za výhodnou investici. Hodinky s iniciálami PP patří mezi sběrateli k nejžádanějším a jejich cena, včetně nelimitovaných modelů, stále roste. Na hodinářské aukci Only Watch, která se letos uskutečnila už po osmé, byly hodinky Grandmaster Chime vydraženy za 31 milionů švýcarských franků.

Akce, již podporují téměř všechny věhlasné hodinářské značky, se koná každé dva roky a má bohulibé poslání. Z donátorských peněz charitativní aukce Only Watch putuje sto procent výtěžku na pomoc dětem, které trpí nevyléčitelnou svalovou dystrofií, zároveň jdou finanční prostředky i na výzkum této závažné nemoci.

Do projektu věnují značky unikátní kusy. Cenu komplikované časomíry Grandmaster Chime ref. 6300A-010 od Patek Philippe odhadovali licitátoři na částku okolo tří milionů franků. Její hodnota však v průběhu aukce vystoupala na desetinásobek.

Pyšný majitel si odnáší opravdu výjimečný kousek z kolekce Grande Complication se čtyřmi pérovníky. Ty dodávají energii celkem dvaceti komplikacím, z čehož pět je zvukových. Ve výčtu nechybí bicí mechanismus minutové repetice a grande a petite sonnerie, originální budíček, věčný kalendář, druhá časová zóna. Strojek složený z 1 366 komponentů bude muset vydražitel natahovat ručně. Užije si tak báječný pocit držet ve vlastních rukou chod takto složitého mechanismu. Ocelové pouzdro je otočné, obě strany zaujmou výrazným číselníkem. Na tom prvním, z růžového zlata, upoutá mimo jiné i měsíční fáze, ten druhý, z ebenového dřeva, je zasvěcen hlavně kalendáři.

Není to poprvé, kdy se cena hodinek Patek Philippe na aukci Only Watch počítala na miliony franků. Před dvěma lety se komplikovaný model ref. 5208 v titanu vydražil za 6,2 milionu franků, v roce 2015 se ref. 5016 v oceli prodala za 7,3 milionu franků. Značku Patek Philippe zastupuje v Praze monobrandový butik Patek Philippe, Pařížská 9, Praha 1.

Vybráno z Carollinum magazínu