Když je tradice inspirací...

Příběh značky Baume & Mercier

Sedmá nejstarší hodinářská manufaktura ve Švýcarsku letos oslavila velké výročí – 190 let od založení. Značka Baume & Mercier za ta léta ušla dlouhou cestu a dnes je známá top zpracováním strojků i pouzder, maximálním důrazem na kvalitu a zároveň přijatelnou cenou. 

Text: Kateřina Daňková

Posledních pár let se nejvíc mluví o automatickém strojku Baumatic, který jde při plném natažení až pět dní(!), a to s chronometrickou přesností. Je vybaven certifikací COSC, která udává kvalitu chodu mechanického strojku. Takovýto zkontrolovaný kalibr, který musí pocházet ze Švýcarska, se může zpozdit maximálně o čtyři sekundy a předcházet se o šest vteřin za den. Co však předcházelo vzniku strojku Baumatic a hodinek Clifton Baumatic? Značka Baume & Mercier má za sebou bohatou historii...

Louis-Victor a Célestin Baumeovi začali prodávat hodinky už v roce 1830. Netrvalo to dlouho a zdatní obchodníci rozšířili byznys i mimo Švýcarsko. S mottem „akceptujeme jen dokonalost a vyrábíme hodinky nejvyšší kvality“ to značka Baume dotáhla až do Ameriky a Británie. Pod názvem Baume Brothers si pobočka v Anglii vedla natolik dobře, že se ke konci 19. století rozšířila z Londýna po celé britské říši.

V té době byla značka známá svými chronografy a velkými komplikacemi, jako byl třeba tourbillon. Na světových soutěžích vyhrávala prestižní ceny, v roce 1892 představila kapesní hodinky s chronometrovým krokem a tourbillonem, které garantovaly přesnost chodu po víc než deset let.

Důležitým milníkem byl rok 1918. Hodinář William Baume, z třetí generace Baumů, zamířil do Ženevy. Společně s kamarádem Paulem Mercierem (bývalým marketingovým manažerem hodinářské firmy Haas Neveux & Cie) založili společnost Baume & Mercier. William dohlížel na hodináře a měl na starost výrobu, Paul se staral o chod firmy a prodej. Doplňovali se a to byl také důvod, proč se jim tolik dařilo. William Baume získal v roce 1919 certifikaci Ženevské pečeti. Jde o velmi prestižní ocenění, které znamená, že na strojek může hodinář vyrazit právě tento specifický symbol záruky kvality. Hodinky s Ženevskou pečetí jsou dokonale technicky a esteticky zpracované.

Značka prosperovala i ve dvacátých letech během hospodářské krize a na konci 40. let uvedla jeden z nejúspěšnějších modelů Marquise. Šlo o hodinky pro ženy, které elegantně řešená forma náramku proměnila v praktický šperk. Značka nikdy nepřestala bojovat za kvalitu a perfektní chod. V sedmdesátých letech byla spojována s moderními tvary hodinek Galaxie a Stardust, v roce 1973 přišla na trh s celoocelovým sportovním modelem Riviera. Psal se rok 1988, když značku koupila společnost Vendôme, dnešní Richemont Group, s níž je maison Baume & Mercier spojený dodnes. 

Baume & Mercier má v logu fí, písmeno řecké abecedy, které je zároveňsymbolem pro zlatý řez. Ten je synonymem ideálních proporcí, tedy myšlenky, kterou značka již mnoho let zastává. Její hodinky jsou vizuální souhrou linek a tvarů, když je nosíte na zápěstí, cítíte se sebejistě. Přesné linie a precizní zpracování jsou součástí DNA značky. Ideální volbou je právě strojek Baumatic, automat s pětidenní rezervou chodu, který je po technické stránce zárukou nejvyšší kvality.

Traduje se, že by hodinky s iniciálami BM měly zůstávat v rodinách jako dědictví. Tohle poselství podporuje jednoduché dýnko téměř u poloviny modelů. Je na něm prostor pro gravírování, vyrytí jména a data důležité události, loga firmy či univerzity, kterou jste vystudovali.

Značku Baume & Mercier prodává a velkoobchodně zastupuje Carollinum, Pařížská 11, Praha 1.

Vybráno z Carollinum magazínu