Dva muži činu z rodiny Lange

Historie značky A. Lange & Söhne

Hodinky od A. Lange & Söhne demonstrují, jak vypadalo hodinářské umění našich pradědů, a z tradice a precizní ruční práce vycházejí principy značky dodnes. V portfoliu najdeme velmi komplikované strojky se zdobenými komponenty, ale i moderní mechanické hodinky současného vzhledu.

Text: Kateřina Daňková

Zakladatel značky Ferdinand Adolph Lange je praotcem hodinářského řemesla v krušnohorské oblasti Glashütte. Byl to právě on, kdo přišel v roce 1845 do tehdy chudobou zkroušeného kraje s myšlenkou vybudovat zde hodinářské centrum mimo Drážďany.

Na to, aby mohl tehdy podnikat, neměl prostředky. Požádal saské královské ministerstvo o půjčku a naštěstí mu bylo vyhověno. Dostal peníze na zaškolení patnácti hodinářů a nákup vybavení. Lange, který měl za sebou cesty do Švýcarska a Francie, věděl, že jsou Krušné hory ideálním místem pro hodinařinu. A to se mu také potvrdilo.

Už tehdy viděl paralelu mezi pohořím Jura a tím krušnohorským. Pochopil, že dlouhá zima a nemožnost obdělávat hospodářství dodává lidem soustředěnost a trpělivost, zdržují se totiž jenom doma.

Jeho teorie byla správná a už ve druhé polovině osmnáctého století slavila jeho značka úspěchy, a to hlavně mimo Německo. Mohlo za to i množství zlepšení, která do oboru vnesl. Zavedl metrický systém měření (do té doby se používal francouzský ligne – linkový), používal jeden velký můstek, který držel celé hlavní soukolí, a byl tak mnohem stabilnější, než tomu bylo zvykem u řešení s vícero můstky. Zefektivnil výrobu a zaměstnával mistry, jež dohlíželi na ostatní hodináře. Precizně vyrobené kapesní hodinky se svým jménem poté vyvážel do Anglie, Francie a Ruska.

Po smrti F. A. Langeho v roce 1875 převzali firmu bratři Richard a Emil. Richard byl nadaný hodinář, Emil obchodník. Přejmenovali manufakturu na A. Lange & Söhne (synové) a vyráběli dál ušlechtilé a vysoce komplikované hodinky s tourbillonem, minutovou repeticí či věčným kalendářem.

 Nejhorší období čekalo firmu s koncem války. 8. května 1945, oficiálně poslední den druhé světové války v Evropě, shodili sovětští vojáci na hlavní výrobní budovu bombu. Shořelo všechno, dům, stroje i materiál. Než se z ničivého útoku stihla manufaktura vzpamatovat, přišlo znárodnění v roce 1951 a od té doby už Lange nebylo Lange. Patřilo do podnikové skupiny sedmi výrobců hodinek a jejich produkce se následně vozila do spřátelených zemí východního bloku. Walter Lange měl nastoupit do uranových dolů, protože pro vládu byl potenciální škůdce a důvěru pracovat dál v provozu hodinářské dílny nedostal. Odjel přes Berlín do západního Německa a krutému osudu unikl.

Čekal téměř čtyřicet let, než mohl obnovit značku svého pradědečka a dědečka, kteří do ní vložili celé své srdce a život. Walter Lange se spojil s podnikatelem Günterem Blümleinem, a v roce 1994 představili čtyři modely hodinek, z nichž tři najdeme v nabídce značky dodnes. Všichni tito muži usilovali o jediné, ukazovat lidem hodinářské umění v ryzí formě, vytvářet hodinky, které je přežijí. Vyráběli hodinářské komplikace, tedy složité mechanismy, o nichž se mluvilo i za hranicemi Německa. Byli by potěšeni, kdyby viděli, že v duchu hesla „nikdy se nezastavuj“ pracují hodináři v A. Lange & Söhne dodnes.  

Značka dnes nabízí hodinky šesti modelových řad, ve světě má omezený počet prodejních míst. Ročně vyrobí jen limitované množství hodinek, zhruba okolo pěti tisíc kusů.

Jediným prodejním místem v ČR je butik Carollinum, Pařížská 11, Praha 1.

Vybráno z Carollinum magazínu