Devět inovací Ferdinanda Adolpha Langeho

Drážďany 1815 

Je tomu již 200 let od doby, co se narodil Ferdinand A. Lange, zakladatel manufaktury A. Lange & Söhne. Tento vynálezce, podnikatel a politik svým úspěchem prakticky založil hodinářský průmysl v Sasku.

1.      Inovace: Zavedení metrického systému

Zavedení metrického systému 

Na obrázku je vyobrazen Langeho pracovní sešit. V něm měl detailní záznamy o rozměrech každého jednotlivého kolečka v hodinkách. Rozměry byly uváděny ve francouzských linkách, jednotkách používaných v hodinářství koncem 18. století, zejména ve Francii a ve Švýcarsku. Po návratu do Německa začal Ferdinand A. Lange používat metrický systém.

2.      Inovace: Tříčtvrteční můstek

Tříčtvrteční plotna 

Po letech vývoje představil Lange tříčtvrteční můstek, který vylepšil stabilitu strojku. Tento jedinečný komponent se tak stal poznávacím znakem jeho kapesních hodinek a i dnes je možné tuto základnu najít ve strojcích A. Lange & Söhne. Tvar velké plotny začali používat i jiní výrobci z Glashütte, proto získalo označení Systeme Glashütte.

3.      Inovace: Precizní měřicí nástroje

Precizní měřicí nástroje 

Lange si při své snaze vytvářet co nejlepší hodinky musel začít vyrábět i vlastní nástroje, které by odpovídaly jeho nárokům. Speciální měřidlo pružinové měřítko, později známé jako obkročák, mu umožnilo precizně měřit výšku, šířku a průměr hodinek na desetinu milimetru. Naměřené údaje se zobrazovaly díky kovovému ramenu, ukazujícímu hodnoty na oblouku s měřítkem.

4.      Inovace: Číselníkový mikrometr

Číselníkový mikrometr 

Toto měřidlo bylo využíváno pro součástky hodinek, kde byla potřeba největší přesnost. Součástka se uchytila mezi dvě čelisti a mikrometr ji změřil s přesností na jednu setinu milimetru.

5.      Inovace: Soustruh

 Soustruh

Ferdinand A. Lange vyvinul hodinářský soustruh, který dokázal opracovávat součástky konstantní rychlostí, což umožnilo jejich přesnější výrobu.

6.      Inovace: Korunka

Korunka 

Lange použil inovativní technologii, kdy se hodinky natahovaly korunkou místo klíčkem. Na obrázku jsou jako příklad hodinky, které vyrobil Ferdinand A. Lange a jeho švagr Bernhard Gutkaes okolo roku 1850.

7.      Inovace: Seconde morte

 Seconde morte

Funkce „seconde morte“ umožnila jednodušší čitelnost sekundové ručičky. Ta indikuje každou sekundu skokem a F. A. Lange ji společně se svým synem nechal patentovat roku 1877.

8.      Inovace: Design koleček a pastorků

 Design koleček a pastorků

F. A. Lange navrhl speciální design zubů koleček a pastorků, čímž se minimalizovalo tření a obrušování součástek.

9.      Inovace: Dekorace hodinek

Dekorace hodinek 

Ferdinand Lange si potrpěl na nebývalou kvalitu dekorace hodinek. Každá jednotlivá součástka v hodinkách byla dovedena k dokonalosti jemnými technikami od precizního gravírování až po gilošování.

Vybráno z Carollinum magazínu